Αθλητισμός|10.05.2021 00:32

Γιουβέντους - Μίλαν 0-3: Πάρτι των Ροσονέρι στο Τορίνο

Πάρτι στο Τορίνο έστησε η Μίλαν, η οποία διέσυρε το φάντασμα της Γιουβέντους του Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι Ροσονέρι ήταν εκπληκτικοί και επικράτησαν 0-3 των Μπιανκονέρι που κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Champions League για πρώτη φορά μετά το 2012! Με την Ιντερ να έχει ήδη κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, η μάχη στη Serie Α επικεντρώνεται στα υπόλοιπα εισιτήρια για την κορυφαία διοργάνωση, για τα οποία πλέον έχουν προβάδισμα η Αταλάντα, η Μίλαν και η Νάπολι που προπορεύονται της Γιούβε (Βαθμολογία: Ιντερ 85, Αταλάντα 72, Μίλαν 72, Νάπολι 70, Γιουβέντους 69) κι ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε.

Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου με εξαιρετικό γκολ του Ντίας. Το... μομέντουμ φάνηκε να αλλάζει όταν στο 58' ο Σέσνι απέκρουσε πέναλτι του Κεσί. Η Μίλαν όμως ήταν ασταμάτητη, δεν πτοήθηκε και με γκολάρα του Ρέμπιτς στο 78' και κεφαλιά του Τομόρι στο 82' πέτυχε ένα ισχυρό πλήγμα στη μεγάλη της αντίπαλο, που όχι μόνο έχασε τον τίτλο για πρώτη φορά έπειτα από εννέα σερί κατακτήσεις αλλά κινδυνεύει και με απώλεια του εισιτηρίου για το Champions League. Παράλληλα, η Μίλαν έσπασε και μια άκρως αρνητική παράδοση καθώς επικράτησε στο Τορίνο της Γιούβε σε ματς πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 2011!