Αθλητισμός|10.05.2021 23:58

Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ στο χάντμπολ γυναικών

Σε έναν εκπληκτικό τελικό που κρίθηκε στο φινάλε ο ΠΑΟΚ με «όπλο» την άμυνά του κέρδισε με 26-24 τη Βέροια κατακτώντας για τρίτη σερί χρονιά το Κύπελλο Ελλάδας στο χάντμπολ γυναικών και το πέμπτο συνολικά στην ιστορία του συλλόγου που ύψωσε άλλη μια κούπα στον Λευκό Πύργο.

Ο Δικέφαλος κατέκτησε το τρόπαιο σε ένα παιχνίδι που άρχισε αρκετά αμφίρροπα, αλλά η εμπειρία των αθλητριών του Δημήτρη Πελεκίδη, έφερε ακόμη έναν τίτλο διατηρώντας το στέμμα. Η Βέροια στην  παρθενική της εμφάνιση σε Final 4 Κυπέλλου πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια όμως έμεινε από δυνάμεις, με τις «ασπρόμαυρες» να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα, οι παίκτριες της Βέροιας προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διαχειριστεί ψύχραιμα το προβάδισμα και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Ημαθίας πήρε μικρό προβάδισμα (10-7) και 8-12 με το τέρμα της Βασιλειάδου. Με τις Μπελέσκα και Γκάτζιου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 14-13 και με τη Χατζηπαρασίδου, πέρασε μπροστά στο σκορ, μετά από ώρα, για το 17-16. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 18-18 δείγμα και της ανταγωνιστικότητας του πρώτου μέρους στο ΔΑΚ Κορυδαλλού.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Δικέφαλο να παίρνει προβάδισμα τριών τερμάτων (18-21). Η Βέροια μπήκε πιο νωθρά στο παιχνίδι, σε σχέση με το πρώτο 30λεπτο, χωρίς να βρίσκει λύσεις επιθετικά. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (19-23) με την Εμμανουηλίδου να πετυχαίνει τέρμα και να μειώνει μετά από ώρα, σε 20-23. Ο Δικέφαλος πήρε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα με 20-25 δίχως η Βέροια να μπορεί να αντιδράσει. Οι Ζενέλι και Σάμπα, λίγο πριν από το τέλος έριξαν τη διαφορά στο -2, 23-25, η Μπελέσκα όμως έβαλε ένα κρίσιμο σουτ, δίνοντας αέρα... κούπας στην ομάδα της κι έτσι ο Δικέφαλος πρόσθεσε ακόμη ένα βαρύτιμο τρόπαιο στη συλλογή του.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ.) 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Καμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1, Νταβίντοβιτς 1
ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέτσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9 Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη, Δίλεπτα: 7-8 Πέναλτι: 4/5- 6/6