Αθλητισμός|16.05.2021 19:31

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 87-81: Νίκη - πρόκριση της Ενωσης με διαιτητικό έγκλημα

Εστω κι αν αγχώθηκε στο φινάλε του ματς με τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της Basket League, όπου θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό για μια θέση στον τελικό. Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν 87-81 αλλά ο ΠΑΟΚ φωνάζει (ορθώς) για ένα αντικανονικό μπλοκ του Μέικον στο Λαβ 32.8'' από το τέλος. Ο άσος της ΑΕΚ απέτρεψε με τάπα ένα καλάθι, που οι διαιτητές δεν μέτρησαν μολονότι η μπάλα χτύπησε στο ταμπλό και στέρησαν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης τη δυνατότητα για να μειώσει στους δύο πόντους.

Η εν λόγω φάση προκάλεσε την οργή των ανθρώπων του ΠΑΟΚ εις βάρος των διαιτητών, οι οποίοι, άγνωστο γιατί, δεν έσπευσαν στην οθόνη για να δουν τη φάση στο instant replay. Το σκορ θα γινόταν 83-81 και θα απέμεναν 32.8' για το τέλος.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το 4' και μέχρι τέλους δεν το έχασε ποτέ. Τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (26-20) και πάτησε γκάζι στη δεύτερη φτάνοντας στο ημίχρονο με +20 (49-29). Στη συνέχεια η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε διαχείριση κρατώντας τον ΠΑΟΚ σε απόσταση ασφαλείας. Ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +13 (68-55) αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε... πνεύμα και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, από το -15 (70-55) βρέθηκε στο -4 (81-77 και 83-79 στα 40.8'' από το τέλος).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον 19 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (3/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 7 (3 λάθη), Γκίκας 14 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μόουζες 7 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 13 (5/14 σουτ), Γκρίφιν 18 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Κακλαμανάκης 12 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 8 (1), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 5, Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1/4 τρίποντα).