Αθλητισμός|17.05.2021 23:01

Προμηθέας - Περιστέρι 86-58: Εκλεισε θέση στην τετράδα με επίθεση-φωτιά

Ο Προμηθέας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και νίκησε το Περιστέρι με 86-58 στο τρίτο παιχνίδι των πλέι οφ της Basket League. Η ομάδα της Πάτρας μετά το σοκ που υπέστη στο πρώτο ματς της σειράς με την εντός έδρας ήττα από την ομάδα των δυτικών προαστίων, σοβαρεύτηκε και με δύο σερί νίκες έκλεισε θέση για την τετράδα όπου θα αντιμετωπίσει το Λαύριο, την έκπληξη της φετινής σεζόν με φόντο τον μεγάλο τελικό, όπου η πρόκριση εξασφαλίζεται στις τρεις νίκες (στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών παίζει ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μιχάλης Λούντζης (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ), με τον Δημήτρη Αγραβάνη (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να βοηθάει επίσης σημαντικά. Από την άλλη πλευρά, το Περιστερί με 4/21 τρίποντα και 24 λάθη ήταν αδύνατο να αντισταθεί.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το Περιστέρι να κατορθώνει να παίρνει ακόμη και το προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος πάντως έκλεισε στο 21-19 υπέρ των γηπεδούχων, που μέχρι και δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο ένιωθαν την... καυτή ανάσα του Περιστερίου, προτού ολοκληρωθεί στο 20λεπτο στο 43-37.

Στην τρίτη περίοδο ωστόσο το Περιστέρι έμεινε από ιδέες και δυνάμεις σε αντίθεση με τον Προμηθέα που πάτησε... γκάζι χτίζοντας διαφορά ασφαλείας καθώς ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +17 (64-47). Εκτοτε το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση και έφτασαν εν τέλει σε μια άνετη νίκη με διαφορά 28 πόντων (86-58).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 12 (8 ριμπάουντ), Κλαβέλ 12 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Λούντζης 19 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 21 (4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Αγκμπελέσε 8 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 4, Φορντ, Χριστοδούλου 3 (1), Γιαννόπυλος, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 15 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τσαϊρέλης 2, ΜακΛιν 10 (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 4 (5 ριμπάουντ), Γκουτιέρεζ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σκορδίλης, Φορντ 2 (1/6 σουτ), Σαλούστρος 2 (1/5 σουτ), Τόλα 3, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ, Μάντζαρης 5 (1).