Αθλητισμός|24.05.2021 00:32

Serie A: Επέστρεψε στο Champions League η Μίλαν, τα κατάφερε κι η Γιούβε, αυτοκτόνησε η Νάπολι

Η Μίλαν είχε μία νίκη στα τελευταία δέκα ματς κόντρα στην Αταλάντα και... διάλεξε την καταλληλότερη στιγμή για να πετύχει τη δεύτερη και... χρυσή. Οι Ροσονέρι με δύο πέναλτι του Κεσί πέρασαν με 0-2 από το Μπέργκαμο και επιστρέφουν στο Champions League για πρώτη φορά μετά το 2014 τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της Serie A καθώς η Αταλάντα υποχώρησε στην τρίτη. Παράλληλα, όμως στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση θα είναι και πάλι παρούσα η μεγάλη Γιουβέντους που σάρωσε εκτός έδρας την Μπολόνια (1-4) και άφησε πέμπτη την Νάπολι, η οποία αν και προηγήθηκε, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ελλάς Βερόνα στο Diego Maradona. Οι Παρτενοπέι θα παίξουν τελικά στο Europa League, όπως και η Λάτσιο, ενώ την ύστατη στιγμή η Ρόμα, που πήρε τον βαθμό κόντρα στην Σπέτσια, θα πάρει μέρος στο Europa Conference League αφήνοντας εκτός τη Σασουόλο στην ισοβαθμία

Στο μεταξύ, παρότι η Ιντερ παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, ολοκλήρωσε τη εφετινή σεζόν όπως της άξιζε, σαν πρωταθλήτρια, νικώντας εύκολα την Ουντινέζε με 5-1 στο Μεάτσα κι έκλεισε τη χρονιά της στους 91 βαθμούς Οι Νερατζούρι καθάρισαν τον αγώνα απ' το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Γιάνγκ και Έρικσεν, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν άλλα τρία γκολ με τους Μαρτίνες, Πέρισιτς και Λουκάκου, με την Ουντινέζε να σημειώνει στο 79' το γκολ της... τιμής με πέναλτι του Περέιρα. Στο μεταξύ ο Κυριακόπουλος σκόραρε στο 2-0 της Σασουόλο επί της Λάτσιο. Η Μπενεβέντο, η Κροτόνε και η Πάρμα υποβιβάστηκαν στη δεύτερη κατηγορία, απ' όπου ανεβαίνουν η Εμπολι και η Σαλερνιτάνα απευθείας, ενώ εκκρεμεί το δεύτερο μπαράζ  της Βενέτσια με την Τσιταντέλα (1-0).

Αποτελέσματα

Ίντερ - Ουντινέζε 5-1 (8' Γιανγκ, 44' Έρικσεν, 55' πέν. Μαρτίνες, 64' Πέρισιτς, 72' Λουκακού - 79' πεν. Περέιρα)

Αταλάντα - Μίλαν 0-2 (43' πέν., 90+3' πέν. Κεσί)

Μπολόνια - Γιουβέντους 1-4 (85' Ορσολίνι - 6' Κιέζα, 29', 47' Μοράτα, 45' Ραμπιό)

Νάπολι - Βερόνα 1-1 (60' Ραχμάνι - 69' Φαραόνι)

Σασουόλο - Λάτσιο 2-0 (10' Κυριακόπουλος, 78' πέν. Μπεράρντι)

Σπέτσια - Ρόμα 2-2 (6' Βέρντε, 38' Πομπέγκα - 52' Ελ Σαραουί, 85' Μκχιταριάν)

Τορίνο - Μπενεβέντο 1-1 (29' Μπρέμερ - 71' Τέγιο)