Αθλητισμός|03.06.2021 22:35

Παναθηναϊκός - Λαύριο 100-72: Επίδειξη δύναμης και παράσταση... πρωταθλητή

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Λαύριο πραγματοποιώντας μια πρόωρη παράσταση πρωταθλητή στον πρώτο τελικό της Basket League. Οι Πράσινοι στον δρόμο για το 40ό πρωτάθλημα ήταν ισοπεδωτικοί καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +35. Επικράτησαν 100-72 και πέτυχαν το 1-0 στους τελικούς με κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 22 λεπτά. Το απόγευμα του Σαββάτου (5/6) στις 18.00 ο δεύτερος αγώνας της σειράς των τελικών.

Πέραν του Παπαπέτρου, ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Ντίνος Μήτογλου είχαν από 14 πόντους στο Game 1 των τελικών, ενώ από πλευράς Λαυρίου, οι 15 πόντοι του Κόζι και οι 14 του Ντέιβις δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν τη συντριβή.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στην πρώτη περίοδο ισοπεδώνοντας το Λαύριο που φάνηκε να τα έχει χαμένα. Το 15-0 στο 5' δείχνει πολλά, όπως και τα 0 στα 8 σουτ των φιλοξενούμενων κατά το ίδιο διάστημα. Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε στο +16 για το Τριφύλλι (24-8). Εξίσου εξαιρετικά μπήκε και στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κάτας που εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +22. Το Λαύριο ήταν καλύτερο επιθετικά καθώς βελτίωσε τα ποσοστά του στα μακρινά σουτ (από 0/3 τρίποντα στην πρώτη περίοδο είχε 8/18 στη δεύτερη), ωστόσο ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σοβαρός και διατήρησε τη διαφορά ψηλά κλείνοντας το ημίχρονο στο 52-34.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με το πόδι στο γκάζι και άρχισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 13-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και το +35 πόντους (77-42) στο 28'. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 79-47 και ουσιαστικά οι δυο ομάδες περίμεναν να τελειώσει το ματς έχοντας ήδη το μυαλό στο επόμενο. Τελικά το ματς τελείωσε στο 101-72 με τον Παναθηναϊκό να κάνει επίδειξη δύναμης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χεζόνια 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 13 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Μακ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ 5 (5 ριμπάουντ), Δίπλαρος, Κασελάκης 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ (0/8 σουτ), Μουράτος 10 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντέιβις 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Κόζι 15 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σάβατς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 1, Γερομιχαλός 4, Μαστρογιαννόπουλος 4

Όλες οι ειδήσεις

Φουντώνουν τα σενάρια ανασχηματισμού - Πελώνη: Όλοι αξιολογούνται από τον πρωθυπουργό

BBC: Δεν θα προστεθούν χώρες στην «πράσινη λίστα» της Βρετανίας - Μένει έξω η Ελλάδα

Πελώνη: Μέχρι τα μέσα Ιουνίου παραμένει η απαγόρευση κυκλοφορίας 00:30 με 5:00

ΕΚΠΑ: Σε αναστολή καθηκόντων ο διδάσκων του τμήματος ΜΜΕ μετά τις καταγγελίες για σεξουαλική παρενόχληση