Αθλητισμός|18.06.2021 18:09

Σουηδία - Σλοβακία 1-0: Αλμα πρόκρισης με ξέσπασμα και Φόρσμπεργκ

Αλμα πρόκρισης στους 16 του Euro 2020 έκανε η αήττητη Σουηδία, που μετά την ισοπαλία με την Ισπανία στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου, επικράτησε της Σλοβακίας 1-0. Οι Σουηδοί που για μια ώρα έπαιζαν σε... safe mode προσπαθώντας απλώς να μην δεχτούν γκολ, απότομα - σαν να γύρισε ένας διακόπτης-  άρχισαν να πετούν φωτιές στην επίθεση και έπειτα από ένα 15λεπτο ξέσπασμα και πολλές χαμένες ευκαιρίες, πέτυχαν το νικητήριο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Φόρσμπεργκ.

Μέχρι το 59' δεν είχε δημιουργηθεί ούτε... μισή ευκαιρία και για τις δυο ομάδες σε ένα κάκιστο παιχνίδι. Για πρώτη φορά σε εκείνο το σημείο οι Σουηδοί απείλησαν με κεφαλιά του Αουγκούστινσον, όμως ο Ντουμπράβκα απογειώθηκε και πραγματοποίησε μια από τις πιο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Euro. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (60'), η Σουηδία πλησίασε στο γκολ και πάλι από αέρος με κεφαλιά του Ντάνιελσον, ενώ στο 61' ένα μακρινό σουτ του Ισακ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Σουηδία συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο της με τον Ισάκ να απειλεί στο 67' με κεφαλιά και στο 71' με σουτ, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά για ακόμη μια φορά ο Ντουμπράβκα. Εκεί που ο εξαιρετικός Σλοβάκος γκολκίπερ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ήταν στο 75', οπότε έπειτα από θαυμάσια πάσα του Ισακ προς τον Κουάισον, ο Ντουμπράβκα τον ανέτρεψε εντός περιοχής και ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε στην εκτέλεση γράφοντας το 1-0 στο 77'.

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον (88' Μπένγκστον), Σ.Λάρσον, Έκνταλ (88' Γκ. Σβένσον), Φόρσμπεργκ (93' Κραφτ), Όλσον (64' Κλάεσον), Ντάνιελσον, Μπεργκ (64' Κουάισον), Ίσακ.

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (64' Χάρασλιν), Σάτκα, Ντούντα, Χροσόφσκι (84' Ντούρις), Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (84' Χάντσκο), Χάμσικ (79' Μπένες), Κούτσκα, Μακ (76' Βάις), Κόσελνικ.