Αθλητισμός|24.06.2021 10:36

Copa America: Πρόκριση με ανατροπή για Βραζιλία κόντρα στην Κολομβία, ισοπαλία του Εκουαδόρ με το Περού

Η Βραζιλία επικράτησε με 2-1 με ανατροπή της Κολομβίας στο Ριο Ντε Τζανέιρο και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του 47ου Copa America και περιμένει ποιος θα τερματίσει στην 4η θέση του Α΄ Ομίλου για να μάθει τον αντίπαλο του. Η Κολομβία προηγήθηκε στο 10’ με γκολ του Ντίαζ, με τη Βραζιλία να απαντά με τέρματα του Φιρμίνιο στο 78’ και του Κασεμίρο στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και να κλειδώνει την πρόκριση.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς ανάμεσα στο Εκουαδόρ και το Περού. Το σκορ για το Εκουαδόρ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Τάπια με αυτογκόλ, ενώ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Πρεσιάδο πέτυχε το 2-0. Στο 49′ ο Λαπαντούλα πέτυχε το 2-1 και πέντε λεπτά αργότερα ο σκόρερ μοίρασε για τον Καρίγιο που διαμόρφωσε το 2-2.