Αθλητισμός|25.07.2021 22:24

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Η Γαλλία σόκαρε τις ΗΠΑ κι έριξε την πρώτη «βόμβα» στο μπάσκετ

Η πρώτη μεγάλη «βόμβα» έσκασε στο μπασκετικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η εκπληκτική Γαλλία επικράτησε με 83-76 της εθνικής ομάδας των ΗΠΑ των σούπερ σταρ και των NBAer, οι οποίοι κατάλαβαν με το «καλημέρα» ότι μόνο με το όνομα δεν θα πάρουν το χρυσό. Στο γήπεδο όπου η Εθνική μας ομάδα κέρδισε τις Ηνωμένες Πολιτείες το 2006, οι Γάλλοι επικράτησαν ξανά των Αμερικανών, δύο χρόνια μετά τη νίκη τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019. Το σύνολο του Βενσάν Κολέ έριξε στο καναβάτσο το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης που στοχεύει στο τέταρτο σερί χρυσό μετάλλιο, αλλά ηττήθηκε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς μετά το ματς με την Αργεντινή το 2004 στην Αθήνα.

Σοκ για τα αστέρια των ΗΠΑ

Το σημερινό παιχνίδι είχε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, με τους Αμερικανούς να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά με 45-37, ωστόσο η Γαλλία με επιμέρους σκορ 46-31 στο δεύτερο, κατάφερε να πάρει τη νίκη και μαζί ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της κορυφής του πρώτου ομίλου. Ο διακόπτης γύρισε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι «τρικολόρ» κυριάρχησαν απόλυτα με επιμέρους σκορ 25-11. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι παίκτες του Κολέ είχαν βάλει μόνο ένα τρίποντο στο πρώτο μέρος και στην τρίτη περίοδο έβαλαν πέντε, ενώ βελτίωσαν πάρα πολύ και την αμυντική τους λειτουργία.

Παρ' όλα αυτά το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους 13-1 πήγε στο +6 (63-69) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ στο 37' βρέθηκαν στο 67-74. Κι όμως η Γαλλία είχε και πάλι απάντηση, όπως έκανε και το 2019. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα σερί 14-0 (από το 67-74, σε 81-74) και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-76.

Η καθοριστική φάση του αγώνα ήταν όταν στα 17'' με το σκορ στο 78-74, ο Ντάμιαν Λίλαρντ όχι μόνο δεν μπόρεσε να μειώσει, αλλά έχασε την μπάλα από τον Φουρνιέ και υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, που έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να βάλουν τις βολές και να κλειδώσουν το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Κορυφαίος με διαφορά για τους Γάλλους ήταν ο Εβάν Φουρνιέ. Ο γκαρντ/φόργουορντ των Μπόστον Σέλτικς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 28 πόντους. Ο Ρούντι Γκομπέρ των Γιούτα Τζαζ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Νάντο Ντε Κολό. Θετική παρουσία και από τον Μουσταφά Φαλ, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να έχει 7 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Αμερικανούς, ο Τζρου Χόλιντεϊ δείχνει να προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα, αν και δεν έχει πολλά 24ωρα στο Τόκιο. Ο πρωταθλητής με τους Μιλγουόκι Μπακς είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 12 πόντους και τα 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο Μπαμ Αντεμπάγιο, με τον σέντερ των Μαϊάμι Χιτ να φθάνει στο νταμπλ-νταμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ντε Κολό 13 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φουρνιέ 2 (4/12 τρίποντα, 5 λάθη), Γκομπέρ 14 (9 ριμπάουντ), Ερτέλ 5 (1/4 τρίποντα), Κορνελί, Φαλ 7, Λουαού-Καμπαρό 2, Πουαριέ 3, Γιαμπουσέλε 6.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Αντεμπάγιο 12 (9 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 18 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαβίν 8 (2), Λίλαρντ 11 (3/8 τρίποντα, 4 λάθη), Τέιτουμ 9 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4, Ντουράντ 10 (1/6 τρίποντα), Γκριν 2, Τζόνσον, ΜακΓκι 2, Μίντλετον.

Πηγή: SDNA

Όλες οι ειδήσεις

Οδηγός επιβίωσης για τις διακοπές: Τα κόλπα των… επαγγελματιών, οι αναφορές των καταναλωτών και τα δικαιώματα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Η απάντηση της ΕΡΤ για τη μη μετάδοση του αγώνα του Γκιώνη

Αντιεμβολιαστές, αρνητές ή διστακτικοί; - Η χαρτογράφηση των μη εμβολιασμένων

Άνδρος: Σοβαρό τροχαίο με 7 τραυματίες - Στην εντατική ανήλικος

Μετάλλαξη Δέλτα: Εκτοξεύτηκαν τα ενεργά κρούσματα - Πρόβλεψη για 300 ημερήσιες εισαγωγές στις αρχές Αυγούστου

Εθνική ΓαλλίαςΤόκιο 2020Ολυμπιακοί ΑγώνεςΕθνική ομάδα ΗΠΑΟλυμπιακοί Αγώνες 2021μπάσκετ