Αθλητισμός|20.01.2019 21:37

Super League: Τρίτη θέση για ΑΕΚ με νίκη στο ρελαντί επί του Αστέρα Τρίπολης

Από την 11η αγωνιστική έχει να δεχτεί γκολ η ΑΕΚ. Τότε, είχε χάσει με 2-1 στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό. Εκτοτε, η εστία της παραμένει απαραβίαστη και οι «κιτρινόμαυροι», που βρίσκονται σε καλό φεγγάρι τον τελευταίο μήνα, έφτασαν στους 30 βαθμούς κι έβαλαν από κάτω τον Ατρόμητο, που έπεσε στην τέταρτη θέση.

Μετά τα τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο επί του ΠΑΣ Γιάννινα, ήρθαν άλλα τρία και πάλι στο πρώτο ημίχρονο, για να κλειδώσουν από το 20' κιόλας τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης.

Οι Αρκάδες κατέρρευσαν και δέχτηκαν τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά (9' Λιβάγια, 11' Αλεφ, 20' πεν. Πόνσε) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες για πιο ευρύ σκορ, όμως το ματς έκλεισε στο 3-0 από ημίχρονο.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Μπακασέτας, Αλεφ, Μάνταλος (71' Κρίστιτσιτς), Χουλτ, Λιβάια (77' Κλωναρίδης), Πόνσε (82' Γιακουμάκης).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας (46' Βλάχος), Κυριακόπουλος (65' Φερνάντες), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (72'), Καλτσάς, Μανιάς.