Αθλητισμός|07.08.2021 19:41

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Χρυσό μετάλλιο η Βραζιλία - Θρυλικός Ντάνι Άλβες με 44 τίτλους!

Η Βραζιλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2021 και διατήρησε τον τίτλο που είχε κατακτήσει στο Ρίο το 2016. Η Σελεσάο επικράτησε 2-1 στην παράταση της Ισπανίας και κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά, παίρνοντας το έβδομο Ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της (2 χρυσά το 2016 και το 2021, 3 ασημένια το 1984, το 1988, το 2012 και 2 χάλκινα το 1996 και το 2008.

Αρχηγός της Βραζιλίας ήταν ο 38χρονος αμυντικός Ντάνι Αλβες, ο οποίος έφτασε τους 44 τίτλους στη μυθική καριέρα του. Ο θρυλικός πρώην άσος της Σεβίλλης, της Μπαρτσελόνα, της Γιουβέντους και της Παρί Σεν Ζερμέν είναι ο παίκτης με τους περισσότερους τίτλους στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου και δεν σκοπεύει να τα παρατήσει καθώς ονειρεύεται να είναι παρών και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ το 2022.

Η Βραζιλία άρχισε καλύτερα το ματς και παρά το χαμένο πέναλτι του Ριτσάρλισον στο 38', βρήκε το γκολ που έψαχνε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Κούνια έπειτα από ασίστ του Ντάνι Αλβες. Η Ισπανία βελτιώθηκε στο β' ημίχρονο και ισοφάρισε με τον Οιαρθάμπαλ στο 61'. Είχε δοκάρι στο 85' με τον Μπράιαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Μάλκομ, ο οποίος έπειτα από σέντρα του Αντονι βγήκε απέναντι στον Σιμόν και σκόραρε χαρίζοντας το χρυσό μετάλλιο στη Σελεσάο.

Εθνική ΙσπανίαςΟλυμπιακοί Αγώνες ΤόκιοΟλυμπιακοί ΑγώνεςΝτάνι ΑλβεςΤόκιο 2020Ολυμπιακοί Αγώνες 2021Εθνική Βραζιλίας