Αθλητισμός|29.08.2021 01:08

Προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού η Εθνική νεανίδων πόλο - Εξασφάλισε μετάλλιο

Η Εθνική νεανίδων πόλο εξασφάλισε το πολυπόθητο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ17 που πραγματοποιείται στο Σίμπενικ της Κροατίας. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου και της Ευτυχίας Καραγιάννη επικράτησαν στον ημιτελικό της Ιταλίας με 9-7 και προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης. Την Κυριακή (29/8) στις 22.00 θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο απέναντι στη Ρωσία, η οποία στον ημιτελικό επικράτησε με 11-9 της Ουγγαρίας.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα: 2-3, 3-1, 1-3, 3-0

Ο ημιτελικός εξελίχτηκε σε ντέρμπι, με πολλές ανατροπές στη διακύμανση του σκορ. Η Ιταλία πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με 3-2, όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού μέχρι το ημίχρονο, με 5-4. Στο τρίτο οκτάλεπτο, η αντίπαλη ομάδα πήρε και πάλι ισχνό προβάδισμα με 7-6, αλλά οι Ελληνίδες διεθνείς, πραγματοποιώντας εκπληκτική τέταρτη περίοδο, πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη με 9-7 και θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο, στον αυριανό (29/8) τελικό με τη Ρωσία.

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ   9-7

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 3-1 , 1-3 , 3-0

ΕΛΛΑΔΑ: Καραγιάννη, Σάντα 3, Καλογεροπούλου, Σιούτη, Τσιμάρα 1, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κάσσαρη, Ανδρεάδη, Τριχά 2, Λασκαρίδη, Κουρέτα, Μήτσου

ΙΤΑΛΙΑ: Σανταπάολα, Κόστα, Ντιμαρία 2, Λεόνε 1, Μαρούσι 1, Ζίτσα, Λόνγκο, Σμπρούτζι, Ντε Μαρτς 1, Πάπι 2, Μαρτσέτι, Μπόβο, Σέσενα