Αθλητισμός|30.10.2018 23:34

Champios League: Η ΑΕΚ με σούπερ Χάντερ νίκησε στη Γαλλία

Η Ελληνική ομάδα στο ξεκίνημα δεν κατάφερε αμυντικά να μπει στο πνεύμα του αγώνα (δέχθηκε 46 πόντους)από τους Γάλλους που αποδείχθηκαν  αποτελεσματικοί στην δημιουργία (είχε από το ημίχρονο ακόμη 17 ασίστ).

Η αντίδραση ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Χάντερ να κάνει σπουδαίο ματς (25πόντους με 11 ριμπάουντ). Το 46-38 έγινε 58-68 για την «Ένωση» που σταδιακά άρχισε να βρίσκει ρυθμό μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι παρά την προσπάθεια της Ντιζόν βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, διατηρήσαν το προβάδισμα για να φτάσουν σε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα.

Ντιζόν: Εμεγκάνο 13 (2), Χόλστον 20 (3), Λέλουπ 3 (1), Λουμ, Γουέρ 14, Αρνολντ 3 (1), Τσάσανγκ 18 ,Ζουλιέν 5 (1), Πίρσον 4,

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος , Χάντερ 25, Μέις 15 (2), Σάκοτα 11 (2),Ρος 10(3), Γκρίφιν 5 (1), Λαρεντζάκης 10, Ματσιούλις 10 (2), Μωραϊτης 2, Ρόμπερσον 2