Αθλητισμός|04.11.2021 00:15

Champions League: «Τρένο» η Λίβερπουλ, μέγας Άγιαξ, «4άρα» η Σίτι, γκέλαρε η Παρί - Τα γκολ

Η Λίβερπουλ με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό και με εξαιρετική απόδοση συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στους ομίλους του Champions League και με νίκη επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Άνφιλντ με 2-0 έκανε το 4x4 και  εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αντιθέτως, οι Ροχιμπλάνκος μπαίνουν σε περιπέτειες καθώς μετά την ισοπαλία της Μίλαν με την Πόρτο στο Σαν Σίρο με 1-1 για τον 2ο όμιλο, οι Δράκοι πέρασαν στη δεύτερη θέση (+1).

Για τον 1ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι ξέσπασε απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ με 4-1 θέλοντας να εκτονωθεί για την ήττα στο πρωτάθλημα απ' την Κρίσταλ Πάλας. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα παράλληλα εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Παρί Σεν Ζερμέν στη Λειψία και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Λειψία προηγήθηκε στο σκορ, η Παρί έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Βαϊνάλντουμ αλλά η γερμανική ομάδα ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις και ελπίζει ακόμη για την τρίτη θέση.

Για τον 3ο όμιλο ο Άγιαξ ήταν ξανά εντυπωσιακός απέναντι στην Ντόρτμουντ της οποίας επικράτησε 1-3 με ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο του ματς. Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε προτού τελειώσει το ημίχρονο αλλά ο Αίαντας βρήκε γκολ στο διάστημα 72'-93' και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο. Στο άλλο ματς η Σπόρτινγκ διέλυσε την Μπεσίκτας με 4-0 και επέστρεψε στο παιχνίδι της πρόκρισης καθώς ισοβαθμεί με την Ντόρτμουντ.

Για τον 4ο όμιλο η Σέριφ δεν άντεξε και λύγισε απ' την Ίντερ με 3-1 στη Μολδαβία. Οι Νερατζούρι κυριάρχησαν της ομάδας των Αθανασιάδη και Κολοβού, οι οποίοι ήταν και πάλι βασικοί και πέρασαν στη δεύτερη θέση πίσω απ' τη Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε δύσκολα στο Μπερναμπέου τη Σαχτάρ με 2-1.

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Λειψία - Παρί Σεν Ζερμέν 2-2 (8' Ενκουνκού, 90+2' πέν. Σζομποσζλάι - 21', 39' Βαϊνάλντουμ)

Μάντσεστερ Σίτι - Κλαμπ Μπριζ 4-1 (15' Φόντεν, 54' Μαχρέζ, 72' Στέρλινγκ, 90+2' Ζεσούς - 17' αυτ. Στόουνς)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)

Μάντσεστερ Σίτι 9

Παρί Σεν Ζερμέν 8

Κλαμπ Μπριζ 4

Λειψία 1

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Μίλαν - Πόρτο 1-1 (61' Μπεμπά - 6' Λουίς Ντίας)

Λίβερπουλ - Ατλέτικο Μ. 2-0 (13' Ζότα, 21' Μανέ)

Λίβερπουλ 12

Πόρτο 5

Ατλέτικο Μαδρίτης 4

Μίλαν 1

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντόρτμουντ - Αγιαξ 1-3 (37' Ρόις - 72' Τάντιτς, 83' Αλέ, 90+3' Κλάασεν)

Σπόρτινγκ Λ. - Μπεσίκτας 4-0 (31' πέν., 38' Πέδρο Γκονσάλβες, 41' Παουλίνιο, 56' Σαράμπια)

Άγιαξ 12

Ντόρτμουντ 6

Σπόρτινγκ Λισ. 6

Μπεσίκτας 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ - Σαχτάρ Ντονέτσκ 2-1 (14', 61' Μπενζεμά - 39' Φερνάντο)

Σέριφ Τιρασπόλ - Ίντερ 1-3 (90+2' Τραορέ - 54' Μπρόζοβιτς, 66' Σκρίνιαρ, 82' Αλέξις Σάντσες)