Αθλητισμός|17.11.2021 21:34

Euroleague: Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη - Ήττα με -19 απ' την Εφές

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για τρία δεκάλεπτα στην Κωνσταντινούπολη, αλλά η Εφές ανέβασε ταχύτητα στην τελευταία περίοδο. Οι Ερυθρόλευκοι κατέρρευσαν σκοράροντας μόλις 3 πόντους (!) και η βαριά ήττα στους -19 (88-69) δεν αποφεύχθηκε. Τέταρτη σερί εκτός έδρας ήττα στην Euroleague.

Το 20-3 κατά το τελευταίο δεκάλεπτο «χάλασε» την εικόνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες διεκδικούσαν την νίκη επί ίσοις όροις για 30 λεπτά αλλά το πρωτοφανές μπλακ άουτ στο τέλος, «έσβησε» κάθε προοπτική για κάτι θετικό και διατήρησε το μηδέν στα εκτός έδρας παιχνίδια. Οι Ερυθρόλευκοι που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 68-66, έμειναν άποντοι για περισσότερα από πέντε λεπτά, ο Μουσταφά Φαλ «έλαμψε» δια της απουσίας του από το παρκέ και η συνεπής επιθετικά πρωταθλήτρια Ευρώπης, πήρε εν τέλει μια εύκολη νίκη με σημαντική διαφορά (88-69).

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ροντρίγκ Μπομπουά (29π., 7/10 3π.), άξιος συμπαραστάτης του στην Εφές (4-6) ο Μίσιτς με 19 πόντους και 5 ασίστ. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κυρίως στην πρώτη περίοδο ο Βεζένκοφ με 17 πόντους, στους 15 ο Φαλ που όμως έπεσε στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Το δεύτερο μέρος της «διαβολοβδομάδας» βρίσκει τον Ολυμπιακό στο 6-4 και πλέον επιστρέφει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι (19/11, 21:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 29 (3/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 5 (0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)