Αθλητισμός|07.12.2021 07:33

Μπακς - Καβαλίερς: 112 - 104: Γιόρτασε τα γενέθλιά του με νίκη ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Με επιστροφή στο παρκέ και νίκη επί των Κλίβελαντ Καβαλίερς γιόρτασε τα 27α γενέθλιά του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ύστερα από απουσία δύο αγώνων ήταν καθοριστικός για τη νίκη των Μπακς καθώς σημείωσε 27 πόντους -εκ των οποίων οι 15 στην τέταρτη περίοδο- και 12 ριμπάουντ (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ).

Άξιοι συμπαραστάτες του οι άλλοι δύο πυλώνες των Μπακς, με τον Κρις Μίντλετον να σημειώνει 21 πόντους και 8 ασίστ και τον Τζρου Χόλιντεϊ 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Σε κάθε περίπτωση οι Μπακς δεν είχαν ένα εύκολο βράδυ απέναντι σε μία από τις ομάδες - έκπληξη αυτής της σεζόν και χρειάστηκε να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να καταβάλουν την αντίσταση των Καβς που με το νεανικό τους ρόστερ εξακολουθούν να είναι μία από τις εκπλήξεις της σεζόν.  Έτσι οι Μπακς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 16 - 9, ενώ οι Καβαλίερς έπεσαν στο 13-12.

Ο αγώνας

Αμφίρροπη η πρώτη περίοδος που τελείωσε ισόπαλη 24-24, οι Μπακς έδειξαν πιο δυνατοί στη δεύτερη περίοδο, πήραν καλές διαφορές, που όμως εξανεμίστηκαν για να κλείσει το ημίχρονο στο υπέρ τους 56-50.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι Μπακς έφτασαν στο 66-52 και ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των Καβαλίερς, που μείωσαν στους τέσσερις, όμως το Μιλγουόκι ανέκαμψε και έφτασε στο +10 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Καβαλίερς μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σερί 9-0 και το σκορ στο 88-87, με οκτώ πόντους του Γιάννη το σκορ έγινε 96-89. Ο Χόλιντεϊ έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 101-96 και τελικά οι Μπακς έφτασαν στη νίκη με 112-104.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-50, 88-78, 112-104

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 21 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτις 10 (2/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλεν 6 (2), Χόλιντεϊ 20 (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χουντ, Κάζινς 7 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 12 (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1), Σμαρτ 6 (3/3 δίποντα)

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Μάρκανεν 20 (4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μόμπλι 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Άλεν 25 (10/12 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Οκόρο (0/6 σουτ), Γκάρλαντ 10 (3/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λοβ 15 (5/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιο 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Οσμάν 9 (1/8 τρίποντα), Στίβενς 6 (2)