Αθλητισμός|26.12.2021 19:00

Boxing Day - Premier League: Ματσάρα και εξάρα του Γκουαρδιόλα η ομάδαρα! 6-3 η Σίτι τη Λέστερ, 0-5 η Άρσεναλ!

Στη σκιά του κορονοϊού που θερίζει στο Ηνωμένο Βασίλειο πραγματοποιήθηκε η περίφημη Boxing Day στην Premier League. Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η θριαμβεύτρια της ημέρας καθώς επικράτησε 6-3 της Λέστερ, πανηγύρισε την ένατη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στο +6 από τη Λίβερπουλ και στο +9 από την Τσέλσι που έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Η Σίτι ήταν... διαστημική στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης, διάστημα κατά το οποίο πέτυχε τέσσερα γκολ και βρέθηκε στο 4-0 με Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Γκιουντογκάν και Στέρλινγκ! Ωστόσο, στο β' ημίχρονο η Λέστερ, που μέχρι τότε έμοιαζε υπό διάλυση, επιχείρησε να κάνει ένα επικό come back. Σκόραρε τρία γκολ από το 55' ως το 66' με Μάντισον, Λούκμαν και Ιχεανάτσο, μείωσε σε 4-3 αλλά η Σίτι δεν είχε όρεξη για περιπέτειες και με γκολ του Λαπόρτ στο 69' και του Στέρλινγκ στο 87' διαμόρφωσε το τελικό 6-3!

Η εκπληκτική ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρίσκεται σε φανταστική κατάσταση όπως καταδεικνύουν τα 17 γκολ που έχει πετύχει στους τελευταίους τρεις αγώνες (7-0 τη Λιντς και 0-4 τη Νιούκαστλ)!

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή ξανά καθώς σάρωσε με 0-5 τη Νόριτς εκτός έδρας και παραμένει σταθερή στην τέταρτη θέση, ενώ πλησίασε και την τρίτη στη βαθμολογία Τσέλσι.

Σημαντική ήταν η νίκη που πέτυχε και η Τότεναμ επί της Κρίσταλ Πάλας με 3-0 καθώς ανέβηκε στην πέμπτη θέση και με τρία ματς λιγότερα (λόγω κορονοϊού) κυνηγά την Άρσεναλ.

Επίσης, η Σαουθάμπτον πέρασε νικηφόρα απ' την έδρα της Γουέστ Χαμ με 2-3 κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την απομάκρυνση απ' τις τελευταίες θέσεις.

Οι αγώνες Λίβερπουλ - Λιντς, Γουλβς - Γουότφορντ και Μπέρνλι - Έβερτον αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Αποτελέσματα

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 6-3

5' Ντε Μπρόινε, 14' πέν. Μαχρέζ, 21' Γκιουντογκάν, 25' πέν., 87' Στέρλινγκ, 69' Λαπόρτ - 55' Μάντισον, 59' Λούκμαν, 66' Ιχεανάτσο

Νόριτς - Άρσεναλ 0-5

6', 67' Σακά, 44' Τίρνεϊ, 84' πέν. Λακαζέτ, 91' Σμιθ Ρόου

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 3-0

32' Κέιν, 34' Λούκας Μόουρα, 74' Σον

Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον 2-3

49' Αντόνιο, 65' Μπενχραμά - 8' Ελιουνούσι, 61' Γουόρντ-Πρόουζ, 70' Μπέντναρεκ