Αθλητισμός|08.01.2022 00:24

Άνετα η Μάντσεστερ Σίτι στους 32 του Κυπέλλου Αγγλίας

Άνετα με 1-4 ξεπέρασε η Μάντσεστερ Σίτι το εμπόδιο της Σουίντον και πήρε μια άνετη πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας - FA Cup.

Ο Πεπ Γκουαρδίολα παρά το γεγονός ότι είχε απέναντί του έναν σαφώς πιο αδύναμο αντίπαλο και μολονότι η ομάδα του προερχόταν από σερί ματς, δεν υποτίμησε τη Σουίντον κι έριξε στη μάχη οχτώ βασικούς! Αυτό πάντως ενδεχομένως ήταν και το σημείο-κλειδί για μια εύκολη πρόκριση στους 32 του ιστορικού θεσμού.

Μόλις στο 14΄ο Μπερνάντο Σίλβα έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς (28΄) να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου (2-0). Στο 59΄ο Γκιουντογκάν σκόραρε με φοβερή εκτέλεση φάουλ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζεσούς απέτυχε να σκοράρει ξανά καθώς αστόχησε σε πέναλτι. Η Σουίντον μείωσε με τον ΜαΚίρντι (78΄) προτού ο Πάλμερ διαμορφώσει στο 82΄ το τελικό 1-4.