Αθλητισμός|09.01.2022 23:21

Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Εκκίνηση με νίκες για Καμερούν και Πράσινο Ακρωτήρι

Κάθε αρχή και δύσκολη για το Καμερούν που δυσκολεύτηκε απέναντι στην ελλιπέστατη (λόγω Covid-19) Μπουρκίνα Φάσο. Παρ' όλα αυτά, οι οικοδεσπότες του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, άλλοτε Copa Africa, επικράτησαν 2-1 και άρχισαν θετικά τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση. Χρειάστηκαν πάντως δύο πέναλτι για να φτάσουν στη νίκη...

Η Μπουρκινα Φάσο προηγήθηκε στο 24' με τον Σανγκαρέ, όμως τα Λιοντάρια κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα δύο εύστοχα πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 40' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο άλλο ματς του Α' ομίλου το Πράσινο Ακρωτήρι επικράτησε 1-0 της Αιθιοπίας χάρη σε γκολ του Ταβάρες στο 45' έπειτα από σέντρα του άσου του Ολυμπιακού Γκάρι Ροντρίγκες.