Αθλητισμός|10.01.2022 23:24

Copa Africa: Καρέ του 1-0 στα παιχνίδια της δεύτερης ημέρας - Το Μαρόκο πήρε το ντέρμπι με Γκάνα- Τα γκολ

Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά

Στο ένα γκολ κρίθηκαν και τα τέσσερα ματς της δεύτερης μέρας του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, ευρύτερα γνωστό ως Copa Africa, γεγονός που δείχνει ότι όλες οι ομάδες είναι κοντά.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία η Σενεγάλη επικράτησε 1-0 της Ζιμπάμπουε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανέ στο 97'. Το γκολ που πέτυχε ο άσος της Λίβερπουλ στις καθυστερήσεις είναι το δεύτερο τέρμα στην ιστορία της διοργάνωσης που επιτυγχάνεται τόσο αργά στην κανονική διάρκεια ενός ματς. Σύμφωνα με στοιχεία της βρετανικής εταιρείας ανάλυσης αθλητικών στοιχείων Opta, το πέναλτι του Μανέ σημειώθηκε μετά από 96 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα, ενώ την πρώτη θέση στη σχετική λίστα έχει ο Μπρούνο Τζίτα Μπανανγκογιέ, ο οποίος σκόραρε μετά από 96 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα για την Γκαμπόν εναντίον του Μαρόκου το 2012.

Λίγο αργότερα για τον ίδιο (2ο) όμιλο η Γουινέα επικράτησε 1-0 του Μαλάουι χάρη σε γκολ του Σιλά στο 35'. Στο αρχικό σχήμα της Γουινέας ήταν κι ο Αγκιμπού Καμαρά του Ολυμπιακού, ο οποίος έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

Στο μεταξύ, το γκολ του μεσοεπιθετικού της Ανζέ, Σοφιάν Μπουφάλ στο 83ο λεπτό, χάρισε μεγάλη νίκη στο Μαρόκο επί της Γκάνας με 1-0 στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου  κι έθεσε εξαρχής τους Μαροκινούς επικεφαλής στο γκρουπ. Η Γκάνα έχασε πολλές ευκαιρίες τόσο για να προηγηθεί, όσο και για να ισοφαρίσει στο φινάλε αλλά δεν τα κατάφερε.

Όσο για το έτερο ματς του ομίλου (3ου) η Γκαμπόν επικράτησε 1-0 στο παιχνίδι με τις Νήσους Κομόρες με το μοναδικό γκολ του Μπουπεντζά στο 16' και ελπίζει σε πρόκριση μολονότι βρίσκεται σε όμιλο «φωτιά» με Μαρόκο και Γκάνα.