Αθλητισμός|12.01.2022 22:49

Euroleague: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «πάγωσε» στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό στους -24!

Ούτως ή άλλως, η αποστολή του Παναθηναϊκού απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τη Euroleague θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Ήρθε όμως κι ο κορονοϊός για να... αποτελειώσει τους Πράσινους. Η μάχη χάθηκε απ' το... τζάμπολ και η ρωσική ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε περίπατο στο ΟΑΚΑ διασύροντας με 98-74 το Τριφύλλι που -όπως και ο Ολυμπιακός στην ήττα απ' τη Φενέρ- έδειξε επηρεασμένο από την αγωνιστική απραξία και τη νόσηση των  περισσότερων παικτών του ρόστερ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αρκετά καλός (16π.), ο Πέρι σημείωσε 15π. με 5/7 σουτ, ενώ ο ο Ντάριλ Μέικον έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό με 4/12 σουτ και όλους τους πόντους του να έρχονται στην 4η περίοδο. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μάριους Γκριγκόνις (19π. με 4/8 τρίποντα), Ντάνιελ Χάκετ (17π., 5ρ., 6ασ.) και Τορνίκε Σενγκέλια (16π., 4ρ., 4ασ.). Σε κάθε περίπτωση, οι νταμπλούχοι Ελλάδας μετά τη βαριά ήττα υποχώρησαν κι άλλο (4-14), με τους Μοσχοβίτες να ανεβαίνουν στο 11-7 και να παραμένουν σταθερά εντός οκτάδας.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΤΣΣΚΑ και τα κατάφερε μόνο για την πρώτη  περίοδο (20-26). Στη συνέχεια κατέρρευσε ολοκληρωτικά. Η δεύτερη περίοδος ήταν ντροπιαστική για τους Πράσινους που έκαναν επτά λεπτά για να σκοράρουν το πρώτο καλάθι τους. Την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ έκανε πάρτι έχοντας πετύχει ένα αδιανόητο 0-23, φτάνοντας απ' το -3 (20-17) της α' περιόδου στο +20 (20-40) της β' περιόδου, προτού το ημίχρονο ολοκληρωθεί στο 33-60.

Κατά την τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ έφτασε μέχρι και το +30 (45-75) αλλά οι Πράσινοι βρήκαν συνεχόμενα εύστοχα σουτ στο φινάλε και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 55-72. Στην τελευταία περίοδο που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά άγγιξε ξανά τους 30 πόντους, ενώ δεν έπεσε ποτέ κάτω απ' τους 20, τελείωνοντας στο 98-74 σε μια μαύρη βραδιά για το Τριφύλλι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 15 (3/3 τρίποντα), Μέικον 11 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Καββαδάς, Παπαπέτρου 16 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 6, Αβδάλας, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (6 ασίστ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8 (2), Μπολομπόι 8 (8 ριμπάουντ), Χομένκο 3, Ούχοφ 7 (2), Χάκετ 17 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντόνοφ 2, Φόγκτμαν 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (1), Μιλουτίνοβ 2 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (4/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (2).