Αθλητισμός|13.01.2022 23:53

Copa Africa: Δεύτερη νίκη και πρόκριση για Καμερούν, «φωτιά» στον όμιλο έβαλε η Μπουρκίνα Φάσο

Το Καμερούν έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Copa Africa, επισήμως Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Αν και αιφνιδιάστηκε καθώς βρέθηκε να χάνει μόλις στο 4' από την Αιθιοπία, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας με άνεση στο 4-1 και στους έξι βαθμούς στον 1ο όμιλο του τουρνουά.

Τα Λιοντάρια έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα με τον Εκαμπί, «καθάρισαν» τη νίκη τους μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο, χάρη στα γκολ του Αμπουμπακάρ (έφτασε ήδη τα 4 στη διοργάνωση!) κι έβαλαν το... κερασάκι στο 67' ξανά με τον Εκαμπί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αργότερα, η Μπουρκίνα Φάσο ήταν πιο αποτελεσματική κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι κι επικράτησε με 1-0 με γκολ Μπαντέ στο 39 βάζοντας... φωτιά στη μάχη για την πρόκριση στους 16. Μάλιστα η Μπουρκίνα Φάσο είναι πλέον το φαβορί στον όμιλο για το δεύτερο εισιτήριο καθώς την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την αδύναμη Αιθιοπία, ενώ το Κάπο Βέρντε παίζει με τους πανίσχυρους Καμερουνέζους. Βασικός κι αναντικατάστατος ήταν σε όλο το ματς ο εξτρέμ του Ολυμπιακού, Γκάρι Ροντρίγκες.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Καμερούν-Αιθιοπία 4-1

(8΄, 67΄ Εκαμπί, 53΄, 55΄ Αμπουμπακάρ - 4΄ Χοτεσά)

Τυνησία-Μαυριτανία 16/01

* Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.

Μπουρκίνα ΦάσοΑιθιοπίαΕθνική ΚαμερούνΚύπελλο Εθνών Αφρικής Κόπα ΑφρικαΠράσινο Ακρωτήρι