Αθλητισμός|21.01.2022 07:47

Australian Open: Θριαμβευτική πρόκριση στον 4ο γύρο για τη Μαρία Σάκκαρη - Επιβλητική η εμφάνισή της

Tης 24χρονης Ρωσίδας Βερόνικα Κουντερμέτοβα επικράτησε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.8), Μαρία Σάκκαρη με 6-4, 6-1 σε 89 λεπτά και πέρασε στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης του Australian Open για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

H επόμενη αντίπαλός της είναι η επικίνδυνη Τζέσικα Πεγκούλα, Νο.21 στον κόσμο, που απέκλεισε με 7-6(3), 6-2 την Ισπανίδα Νούρια Παρίθας Ντίαθ. Η Σάκκαρη μετρά δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στην Αμερικανίδα και σίγουρα δεν έχει ξεχάσει τη μονομαχία τους στο Μαϊάμι, όπου είχε σβήσει έξι ματς πόιντ στο τρίτο σετ. Είχε νικήσει και στο Ίστμπορν το 2019.

Στη φάση των «16 πέρασε και η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (Νο.4), παρότι έχασε το πρώτο σετ και έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο.

Νίκησε με 2-6, 6-4, 6-4 τη Γέλενα Οσταπένκο και έχει πολύ μεγάλο ραντεβού με τη Βικτόρια Αζαρένκα, δύο φορές νικήτρια της διοργάνωσης, που «σκόρπισε» με 6-0, 6-2 την Ελίνα Σβιτολίνα, Νο.15 του ταμπλό.