Αθλητισμός|06.02.2022 20:00

Κύπελλο Αγγλίας: Νέα «βόμβα» της Νότιγχαμ που απέκλεισε τη Λέστερ - Οπαδός μπήκε στο γήπεδο και χτύπησε παίκτες!

Μετά την Άρσεναλ η Νότιγχαμ απέκλεισε απ' το Κύπελλο Αγγλίας άλλη μια ομάδα της Premier League. Η Φόρεστ επικράτησε 3-1 της Λέστερ και πήρε το εισιτήριο για τους 16 του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Χάντερσφιλντ κι έχει πολλές πιθανότητες να φτάσει μέχρι την οχτάδα! Ωστόσο το παιχνίδι σημαδεύτηκε απ' την επίθεση οπαδού της Λέστερ εις βάρος παικτών της Νότιγχαμ!

Σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο η Νότιγχαμ πέτυχε τρία γκολ εις βάρος της ομάδας που κατέκτησε τον τίτλο την περασμένη σεζόν. Στο 23' ο Ζινκερνάγκελ άνοιξε το σκορ, στο 24' ο Τζόνσον πέτυχε το 2-0 και στο 32' ο Γουόραλ διαμόρφωσε το 3-0 προτού η Λέστερ μειώσει με τον Ιχεανάτσο στο 40'. Αντί όμως η Λέστερ να γυρίσει το ματς, η Νότιγχαμ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην, ούτως ή άλλως, μεγάλη νίκη-πρόκριση καθώς στο 61' ο Σπενς διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Επίθεση οπαδού κατά παικτών

Στη διάρκεια του αγώνα πάντως συνέβη ένα απίστευτο περιστατικό καθώς οπαδός των φιλοξενούμενων μπήκε στο γήπεδο και επιτέθηκε σε παίκτες των γηπεδούχων! Συγκεκριμένα, το επεισόδιο έγινε μετά το 2-0 της Φόρεστ που σκόραρε δύο φορές μέσα σε 82 δευτερόλεπτα. Ο οπαδός έτρεξε προς το μέρος των παικτών των γηπεδούχων μοιράζοντας γροθιές προς πάσα κατεύθυνση. Η επέμβαση των ανδρών ασφαλείας μόνο έγκαιρη δεν ήταν, καθώς τον ακινητοποίησαν αφού είχε ήδη καταφέρει να χτυπήσει μερικούς από τους ποδοσφαιριστές των «κόκκινων»!