Αθλητισμός|25.02.2022 19:32

Έχασε την ευκαιρία για τελικό στην Ντόχα η Μαρία Σάκκαρη - Ηττήθηκε και αποκλείστηκε απ' τη Σβιόντεκ

Αν και είχε τις ευκαιρίες της σε κάθε ένα από τα δύο σετ, η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε ήττα - αποκλεισμό στο Qatar Open από την Ίγκα Σβιόντεκ (2-0) και έχασε την ευκαιρία για τη συμμετοχή σε έναν τελικό και τη διεκδίκηση ενός τροπαίου.

Η νικήτρια του Roland Garros το 2020 και νούμερο 8 στον κόσμο, έβαλε δύσκολα στη Σάκκαρη που στο ξεκίνημα έκανε μπρέικ στο 1-2 και έφτασε να προηγείται με 1-3. Εν τέλει όμως έχασε τα 5 από τα επόμενα 6 games, με αποτέλεσμα το εις βάρος της 0-1 μετά από 50 λεπτά αγώνα.

Το δεύτερο σετ ήταν «επανάληψη» του πρώτου, με τη Σάκκαρη να κάνει εκ νέου break νωρίς, και να σημειώνει και δεύτερο αφού μεσολάβησε όμως μπρέικ της Σβιόντεκ. Ωστόσο, και πάλι παρά το 3-2 υπέρ της, δεν κατάφερε να πάρει άλλο game, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα-αποκλεισμό από τον τελικό του Qatar Open μετά από 1 ώρα και 29 λεπτά αγώνα με 6-4, 6-3.