Αθλητισμός|01.04.2022 23:21

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 73-66: Καπάρωσε την τρίτη θέση και κοιτάει Final Four

Ο πεισμωμένος και γεμάτος πάθος Ολυμπιακός υπέταξε και την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, καπάρωσε την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague και βάζει για τα καλά πλέον πλώρη για την δεύτερη  ώστε να αυξήσει ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του για να βρεθεί στο Final Four του Βελιγραδίου. Παρά τις απουσίες, κέρδισε τους Μπλαουγκράνα με 73-66, απέφυγε την 4η θέση και σε περίπτωση που βρεθεί στο Βελιγράδι αποφεύγει στον ημιτελικό την ομάδας του Γιασκεβίτσιους.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-9, με το πέρας και της 33ης αγωνιστικής και πλέον είναι σίγουρα τρίτος, ενώ μπορεί να τερματίσει και δεύτερος, εφόσον η Ρεάλ Μαδρίτης ηττηθεί την τελευταία αγωνιστική από την Μπάγερν Μονάχου.

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα έκανε τη διαφορά

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Μίροτιτς και Καλάθης ανέλαβαν δράση και οι Καταλανοί έχτισαν διαφορά (2-10, 3'). Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και τα τρίποντα των Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ έφεραν νέα δεδομένα στο παιχνίδι (10-12, 7'). Ο Ντόρσεϊ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, αλλά Έξουμ και Μαρτίνεθ ανέλαβαν δράση και με την άμυνα των «Μπλαουγκράνα» να φέρνει αποτέλεσμα το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +6 (13-19).

Ανέβηκε ο Ολυμπιακός, κράτησε τα ηνία η Μπάρτσα με Καλάθη

Ο Χασάν Μάρτιν έκανε αισθητή την παρουσία του και με βοήθειες από τον ΜακΚίσικ η διαφορά μειώθηκε (19-23, 13'). Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και με τον ΜακΚίσικ να συνεχίζει να δίνει λύσεις πλησίασε ακόμα περισσότερο (25-28, 15'). Το τρίποντο του Ζαν Σαρλ και η αποτελεσματικότητα της «ερυθρεόλευκης» άμυνας έφερε τον Ολυμπιακό στο καλάθι (30-32, 17'). Σανλί και Κούριτς έδωσαν ανάσα στην Μπαρτσελόνα (33-37, 19'). Ο Νικ Καλάθης είπε την τελευταία λέξη στο ημίχρονο και με δικό του τρίποντο έγραψε το 33-40.

ΜακΚίσικ και άμυνα έφεραν... τούμπα τα πράγματα

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους συνέχισαν να χτυπάνε κοντά στο καλάθι και ο Μίροτιτς ανέβασε τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα (38-47, 23'). Ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση και έχοντας βοήθεια από τον Χασάν Μάρτιν ο Ολυμπιακός μείωσε σε απόσταση... βολής (45-47, 26'). Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα και ο Μάρτιν «συνδέθηκε» με το καλάθι των Καταλανών, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (48-47, 28'). Ο Σανλί ισοφάρισε, όμως την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο την είπε ο ΜακΚίσικ, που με τρίποντο έγραψε το 51-48.

Το ντέρμπι βάφτηκε... κόκκινο!

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ συνεχίστηκε, με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει δυνατά στο δεκάλεπτο και μέσα σε ένα τρίλεπτο να σκοράρει όσους πόντους είχε πετύχει στην γ' περίοδο συνολικά (8), παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (55-56, 33').Ο ΜακΚίσικ βγήκε ξανά μπροστά για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Κούριτς κράτησε τα ηνία για την ομάδα του (58-60, 35'). Οι δύο ομάδες πάλευαν σώμα με σώμα, με τον Βεζένκοφ να βάζει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό εκ νέου (64-62, 38'). Ο Μίροτιτς μέτρησε 1/2 βολές και ο Ουόκαπ με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων και στη συνέχεια ο Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +6 σε κρίσιμο σημείο (69-63, 1'04'' για το τέλος). Ο Σανλί με τρίποντο έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς (69-66). Ο Ολυμπιακός όμως κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος και έφτασε στη νίκη, κλείνοντας θέση στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Η ενέργειά του στο παρκέ έκανε τη διαφορά. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν κομβικός για τον Ολυμπιακό και με 20 πόντους οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη μεγάλη νίκη.

Γίνε Πρόεδρος: Σε ακόμα μια αναμέτρηση ο Σάσα Βεζένκοφ είχε πολυεπίπεδη παρουσία, αλλάζοντας τα δεδομένα για την ομάδα του. 13 πόντοι και 4 ριμπάουντ, αλλά και πολλή ενέργεια κάθε στιγμή στην άμυνα.

Lockdown: Η Μπαρτσελόνα περιμένει πολλά από αυτόν, όμως ο Ντάντε Έξουμ ήταν... σκιά του καλού εαυτού του, μετρώντας 2 πόντους και 1/6 σουτ σε 17 λεπτά παρουσίας στο παρκέ του ΣΕΦ.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Μπελόσεβιτς, Γιαβόρ και Πάνθερ κράτησνα ισορροπίες σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση. Δεν επηρέασαν με τις αποφάσεις τους, προσπαθώντας να μοιράσουν στη μέση το καρπούζι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Για ακόμα μια φορά σε εντός έδρας παιχνίδι του ο Ολυμπιακός έδειξε πόσο δυνατός είναι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε ιδανικά την regular season και απέδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι πως παρά τις όποιες απουσίες έχει, πάντα θα βρίσκει τον τρόπο να τις καλύπτει και να παρουσιάζεται δυνατή.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66.