Αθλητισμός|04.04.2022 00:21

Ανώτερη η Γιούβε αλλά η Ίντερ πήρε το Derby d' Italia με πέναλτι του Τσαλχάνογλου

Η Γιουβέντους ήταν ανώτερη, είχε δύο δοκάρια και ευκαιρίες αλλά η Ιντερ βρήκε το γκολ και αφού πέρασε νικηφόρα με 0-1 από το Τορίνο επέστρεψε δυνατή στη μάχη για τη Serie A.

Το πιο ανταγωνιστικό Campionato των τελευταίων δεκαετιών συνεχίζεται με τεράστιο ενδιαφέρον. Η Ιντερ έδειχνε «άδεια» στα τελευταία ματς, όμως είχε σθένος και τύχη πανηγυρίζοντας ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Γιουβέντους, που την κρατά στη μάχη για να κρατήσει τον τίτλο της. Οι Νερατζούρι βρίσκονται στο -3 από τις Μίλαν και Νάπολι, ενώ η Γιούβε έχασε έδαφος καθώς έμεινε στο -7 απ' την κορυφή (Νάπολι 66, Μίλαν 66, Ιντερ 63, Γιουβέντους 59).

Το μοναδικό γκολ του αγώνα επιτεύχθηκε απ' τον Χακάν Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με ένα πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές και προκάλεσε ένταση και αντιδράσεις στο γήπεδο.