Αθλητισμός|20.04.2022 22:49

Πρώτο βήμα για Βελιγράδι ο Ολυμπιακός - Έπνιξε τη Μονακό με άμυνα από... ατσάλι

Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα από... ατσάλι απέναντι στη Μονακό, την εγκλώβισε και έφτασε με άνεση και στυλ στο 71-54 κάνοντας το 1-0 στον δρόμο για το Βελιγράδι. Το πρώτο βήμα για το Final 4 της Euroleague έγινε! Σε ένα... καυτό ΣΕΦ ο Ολυμπιακός άφησε πίσω το νωθρό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο και παίζοντας κυριαρχικό μπάσκετ για 30 λεπτά έφτασε εμφατικά στη νίκη απέναντι στη Μονακό.

Οι Πειραιώτες πήραν τεράστια ώθηση από τον κόσμο που γέμισε το φαληρικό στάδιο και με πρώτους σκόρερ τους ΜακΚίσικ - Πρίντεζη, που είχαν από 12 πόντους και τον εκπληκτικό Ουόκαπ να κάνει τη διαφορά κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Την ίδια στιγμή οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν από το πλάνο τους μετά την πρώτη περίοδο. Ο Ντόντα Χολ με 10 πόντους ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε, σε ένα βράδυ που ο Μάικ Τζέιμς... δεινοπάθησε, μετρώντας 10 πόντους με 3/9 σουτ και 4 λάθη σε 33'42'' στο παρκέ.

Τη Μεγάλη Παρασκευή (22/04, 19.00) ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στη σειρά και να βάλει τεράστια βάση προκρισης στο Final 4 του Βελιγραδίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 4 (2/8 σουτ), Λούντζης, Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 10 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 12 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέικον 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βέστερμαν 3 (1), Τόμας 7 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιάλο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 2 (1/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)