Αθλητισμός|21.04.2022 18:16

Πρωταθλητής στο βόλεϊ ο Παναθηναϊκός με νίκη επί του Ολυμπιακό στο Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο θρόνο του στο βόλεϊ! Οι Πράσινοι άλωσαν το Ρέντη, επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού και του πήραν τα σκήπτρα κατακτώντας το πρωτάθλημα στη Volley League! Το Τριφύλλι δεν χρειάστηκε καν να περιμένει την τελευταία αγωνιστική καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο στο σπίτι του «αιώνιου» αντιπάλου. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν με 3-1 (27-29, 23-25, 25-23, 21-25) και σήκωσαν το δεύτερο πρωτάθλημα τα τελευταία τρία χρόνια.

Το ματς ξεκίνησε πολύ ανταγωνιστικά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Αμφότερες, δημιουργούσαν τα δικά τους σερί, ωστόσο οι «απαντήσεις» ήταν άμεσες από την αντίπαλη πλευρά. Στο 14-14, ο Ολυμπιακός με τους Τεπάν και Μιγιαΐλοβιτς έτρεξε ένα σερί 5-0, αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Ωστόσο, ένα time out του Δημήτρη Ανδρεόπουλου απεδείχθη κομβικό για τους «πράσινους», οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα σερί 9-4 για να ισοφαρίσουν στο 23-23. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο, οι ομάδες έδειχναν ανίκητες, με το σκορ να φτάνει στο 25-25 και στο 27-27. Ο Παναθηναϊκός, όμως, ήταν αυτός που έκανε το απαιτούμενο σερί, 2-0, κλείνοντας το σετ με 29-27.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν παρόμοια, με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να κονταροχτυπιούνται! Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί προσπερνώντας ξανά στο σκορ (16-14). Ξανά ένα timeout ήταν καθοριστικό για τον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας αρχικά (21-21) και κλείνοντας στη συνέχεια το σετ με 25-23.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει την αντίδραση που έψαχνε στο τρίτο σετ, αποκτώντας εξ' αρχής προβάδισμα. Μπορεί να ισοφαρίστηκε από τους «πράσινους», ωστόσο με τον Τέπαν να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (24 πόντους), ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στα σετ. Βέβαια, ο παίκτης του Ολυμπιακού όσο φιλότιμες προσπάθειες κι αν έκανε για να βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει την ισοφάριση, ο πλουραλισμός στην επίθεση του Παναθηναϊκού διέγραψε κάθε ελπίδα για ισοφάριση. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, όντας πίσω στο σκορ (13-12) έτρεξαν ένα σερί 9-3 και να παίρνουν διαφορά πέντε πόντων (21-16).

Εκεί, οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν προσωρινά, μειώνοντας σε 19-22, αλλά το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια ομάδα τον Παναθηναϊκό, μετά από δύο λάθη του μοιραίου Τέπαν.

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25