Αθλητισμός|23.04.2022 18:20

Formula 1: Νίκησε στο Sprint Race ο Φερστάπεν με προσπέραση στον Λεκλέρκ στο φινάλε

Μολονότι έχασε το προβάδισμα που είχε στην εκκίνηση μετά την pole position της Παρασκευής (22/4), ο Μαξ Φερστάπεν με τη Red Bull έμεινε κοντά στη Ferrari του Σαρλ Λεκλέρκ, τον οποίο προσπέρασε στον προτελευταίο γύρο του Sprint Race διάρκειας 21 γύρων (100 χιλιομέτρων) της Formula 1. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής κυριάρχησε στην ιστορική πίστα της Ίμολα κέρδισε οχτώ βαθμούς στη γενική κατάταξη και θα εκκινήσει πρώτος στον κυριακάτικο αγώνα.

Πίσω του θα βρίσκεται ο προπορευόμενος στη βαθμολογία Σαρλ Λεκλέρκ, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στο Sprint Race και πήρε 7 βαθμούς, ενώ ακολούθησαν οι Πέρες (6 β.), Σάινθ (5β.), Νόρις (4β.), Ρικιάρντο (3β.), Μπότας (2β.) και Μάγκνουσεν (1β.). Όσο για τη Mercedes; Απογοήτευσε ξανά καθώς ο μεν Ράσελ έμεινε στην 11η θέση, ο δε επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούις Χάμιλτον κόλλησε στην 14η θέση!

Η τελική κατάταξη του Sprint Race αποτελεί και την σειρά εκκίνησης στον αγώνα της Κυριακής, που θα ξεκινήσει στις 4 μ.μ. ώρα Ελλάδας.