Αθλητισμός|07.05.2022 19:46

Premier League: Κάζο της Τσέλσι παρουσία του νέου ιδιοκτήτη, υποβιβάστηκε η Γουότφορντ

Υπό το βλέμμα του νέου ιδιοκτήτη της, Τοντ Μπόελι, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς των Μπλε στο Στάμφορντ Μπριτζ, η Τσέλσι υπέστη κάζο απέναντι στη Γουλβς. Μολονότι, η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με 2-0, κατόρθωσε να γκελάρει καθώς δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 2-2. Το γεγονός αυτό επιτείνει την αγωνία για την παρουσία της στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης χάρη στα δύο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου μέσα σε τρία λεπτά, αλλά οι Λύκοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με τον Τρινκάο δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και στο 90΄+7' έφτασαν στην ισοφάριση με τον Κόουντι.

Την ίδια ώρα στο Λονδίνο, η Κρίσταλ Πάλας με το γκολ του Ζαχά νίκησε 1-0 την Γουότφορντ και «υπέγραψε» τον υποβιβασμό της ομάδας του Ρόι Χότζσον στην Championship. Η Γουότφορντ ακολούθησε τη Νόριτς στην αμέσως μικρότερη κατηγορία και απομένει να ξεκαθαρίσει τις επόμενες εβδομάδες το όνομα του τρίτου συλλόγου που θα αποχαιρετήσει την Premier League.

Η Μπέρνλι πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, καθώς ηττήθηκε στο Τερφ Μουρ από την Άστον Βίλα με 1-3, κάτι που δίνει ελπίδες στην Έβερτον που αυτή τη στιγμή βρίσκεται κάτω απ' τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, η Μπρέντφορντ επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-0 της Σαουθάμπτον.