Αθλητισμός|08.05.2022 01:25

Θηρίο ο Αντετοκούμπο! Έβαλε στα... καλάθια τους Σέλτικς με 42 πόντους - Στο 2-1 οι Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν τρομερός σε ακόμα ένα σημαντικό ματς και με μια μεγαλειώδη εμφάνιση οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε νίκη επί των Μπόστον Σέλτικς με 103-101. Στο 2-1 η σειρά των ημιτελικών του ΝΒΑ. Ο Greek Freak ήταν για ακόμη μια φορά ο ηγέτης των Ελαφιών κι ο καλύτερος του γηπέδου στο μπασκετικό ρεσιτάλ που έδωσε απέναντι στο... ξύλο των Σέλτικς.

Πάντως το ματς στο Fiserv Forum εξελίχθηκε σε θρίλερ για γερά νεύρα στο φινάλε. Οι Μιλγουόκι Μπακς πήγαιναν για... περίπατο αλλά είδαν τους Σέλτικς να γυρίζουν από το -14 (80-66) της τρίτης περιόδου. Κι όχι μόνο αυτό αλλά πήραν και το προβάδισμα με 99-100. Όμως με καλές άμυνες στο φινάλε και σωστές επιθετικές επιλογές, τα Ελάφια έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη που τους φέρνει στο 2-1 σε μια σειρά πάντως που παίζεται στη... λεπτομέρεια.

Το κοντέρ του Γιάννη Αντετοκούνμπο έγραψε 42 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, 16/30 σουτ, αλλά και το κρίσιμο καλάθι που έβαλε μπροστά την ομάδα του με 101-100 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζρου Χόλιντεϊ, που σε ακόμα μια αναμέτρηση στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν ο Πατ Κόνατον, ερχόμενος από τον πάγκο με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 3 (1), Αντετοκούνμπο 42 (15/24 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λόπεζ 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άλεν (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (8/20 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη σε 43 λεπτά), Πόρτις 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κόνατον 11 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ

Μπόστον Σέλτικς (Ουντόκα): Τέιτουμ 10 (4/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Χόρφορντ 22 (4/7 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 27 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμαρτ 9 (1/7 σουτ, 6/8 βολές), Γκραντ Γουίλιαμς 9 (1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Πρίτσαρντ, Γουάιτ 14 (2 τρίποντα, 6/8 βολές), Τάις