Αθλητισμός|08.05.2022 20:25

Πέντε αστέρων η Μάντσεστερ Σίτι σάρωσε τη Νιούκαστλ και βρέθηκε στο +3 απ' τη Λίβερπουλ

Η Τότεναμ έκανε... δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι την ισοπαλία στο Λίβερπουλ το βράδυ του Σαββάτου (7/5) και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είπε «ευχαριστώ» εξαργυρώνοντάς το με μια πολύτιμη νίκη επί της Νιούκαστλ. Οι Πολίτες επικράτησαν με 5-0 και βρέθηκαν στο +3 απ' την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε μιας άκρως συναρπαστικής σεζόν. Παράλληλα, πήρε ακόμα ένα σημαντικό προβάδισμα ως προς τη διαφορά τερμάτων (μετράει σε περίπτωση ισοβαθμίας) έχοντας πλέον +4 γκολ απ' τους Ρεντς.

Η Σίτι δεν είχε διάθεση για περιπέτειες και πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 19' με τον Στέρλινγκ, ενώ στο 38' ο Λαπόρτ πέτυχε το 2-0 δίνοντας ασφάλεια στην ομάδα του πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε πάρτι για τους Πολίτους που έβγαλαν απ' τη φαρέτρα άλλα τρία γκολ με τον Ρόδρι στο 61', τον Φόντεν στο 90' και ξανά τον Στέρλινγκ στο 93' για το τελικό 5-0.