Αθλητισμός|12.05.2022 22:26

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ γυναικών μετά από 11 χρόνια! Ανατροπή και μπρέικ στην έδρα του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός έκανε το μεγάλο come back στο βόλεϊ γυναικών πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος έπειτα από 11 χρόνια! Οι Πράσινες, τα «φίνα κορίτσια» όπως τα αποκαλούν οι οπαδοί του Τριφυλλιού, πέτυχαν μια σπουδαία νίκη  με ανατροπή στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου Ολυμπιακού και πήραν το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 2011 σπάζοντας την κυριαρχία των Ερυθρόλευκων που μετρούσαν οχτώ σερί κούπες. Ο πολυνίκης στο βόλεϊ γυναικών Παναθηναϊκός έφτασε τα 24 πρωταθλήματα (25 όπως τονίζουν απ' την πλευρά του Τριφυλλιού) αντί 8 του Ολυμπιακού. Με μια μεγάλη εμφάνιση ο Παναθηναϊκός πήρε πανάξια το νταμπλ με 3-1 (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) μέσα στο Ρέντη, σε έναν τελικό διαφήμιση για το βόλεϊ γυναικών.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά, αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (4-1). Οι «πράσινες», από τη μεριά τους αν και μπήκαν αρκετά μουδιασμένες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση φτάνοντας στον πόντο από τον Ολυμπιακό (10-9). Ωστόσο, η αμυντική αστάθεια και το κακό μπλοκ του Παναθηναϊκού έδωσαν πάλι την άνεση στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (15-11 και 20-16). Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση (21-20), ωστόσο δεν τα κατάφεραν με τη Βίλμα Σάλας να πρωταγωνιστεί και με προσωπικούς της πόντους να κάνει το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Η αρχή της ανατροπής

Στο σετ που ακολούθησε οι «πράσινες» μπήκαν πιο συγκεντρωμένα. Βέβαια, οι παίκτριες του Κάρλος Παρίζι πήραν προβάδισμα τριών πόντων (10-7), το οποίο διατήρησαν έως τα μέσα του σετ (16-13). Όπως και στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς έχτισαν το δικό τους επιθετικό σερί, ανατρέποντας το σκορ σε 16-19, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 19-19 και να προσπερνούν ξανά στο σκορ με 22-21. Το σετ οδηγήθηκε σε παράταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο μέχρι το 26-26, όπου ο Παναθηναϊκός με την Χατζηευστρατιάδου έκανε το απαραίτητο σερί για να κλείσει το σετ (26-28) και να ισοφαρίσει.

Στα επόμενα δύο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν αρκετά νωθρές, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο οι παίκτριες του Παναθηναϊκού! Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς βρέθηκε σε ρόλο οδηγού, αποκτώντας προβάδισμα, το οποίο διατήρησε. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη αν και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο δεύτερο σετ (21-22), δεν κατάφερε να βρει λύσεις στη δαιμονιώδη φόρμα των Κωνσταντίνου και Γκρόθες, με αποτέλεσμα να δει το Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά στο σκορ των σετ (1-2) και κυνηγάει στη συνέχεια για να μην χάσει το παιχνίδι και συνάμα το πρωτάθλημα.

Το τελευταίο σετ της αναμέτρησης μετετράπη σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός, από το 3-2 δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ. Απέκτησε διαφορά έως και έξι πόντων (4-10), την οποία έριξε ο Ολυμπιακός στα μισά (13-16). Με τις «πράσινες», λοιπόν να βρίσκονται τρεις πόντους μακριά από τη νίκη, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να αντιδράσουν μειώνοντας στους δύο (20-22). Παρόλα αυτά, μετά το time out του Μπράνκο Γκάιτς, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο set ball με τρεις πόντους διαφορά (21-24), για να τελειώσει το ματς με 22-25 και να νικήσει το παιχνίδι με 3-1 στα σετ.

Κι αμέσως μετά το πάρτι άρχισε για τις παίκτριες του Παναθηναϊκού...

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. - 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).