Αθλητισμός|15.05.2022 18:21

Premier League: Όρθια η Μάντσεστερ Σίτι στο Λονδίνο και μια νίκη μακριά απ' τον τίτλο!

Μια νίκη μακριά απ' το τέταρτο τίτλο της στην Premier League την τελευταία πενταετία απέχει η Μάντσεστερ Σίτι που είδε τη μαχητική Γουέστ Χαμ να την απειλεί (2-0) και τη διεκδικήτρια του πρωταθλήματος Λίβερπουλ να χαμογελά εξ αποστάσεως, αλλά στο φινάλε πήρε τον βαθμό (2-2) που ενδέχεται να αποδειχθεί «χρυσός». Την ώρα που η Λίβερπουλ έχει δύο ματς λιγότερα (την Τρίτη με τη Σαουθάμπτον εκτός και στο φινάλε τη Γουλβς εντός) και μπορεί να φτάσει σε περίπτωση δύο νικών τους 92 βαθμούς, οι Πολίτες που έχουν 90 βαθμούς, εφόσον επικρατήσουν της Αστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ στο σπίτι τους την τελευταία αγωνιστική θα κατακτήσουν τον τίτλο δίχως να περιμένουν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Η Γουέστ Χαμ αιδνιδίασε την Σίτι και με δύο γκολ του Μπόουεν προηγήθηκε 2-0, ωστόσο, οι Πολίτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο μέρος κι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσουν» τον τίτλο με το πέναλτι του Μαχρέζ στο 86΄. Ο Αλγερινός νικήθηκε από τον Φαμπιάνσκι και το σκορ έμεινε στο 2-2, δίνοντας μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην τελευταία αγωνιστική.

Για 92 λεπτά η Λιντς βρισκόταν «με την πλάτη στον τοίχο» και επί της ουσίας σχεδόν και με τα δύο πόδια στην Championship, αλλά το γκολ του Ολλανδού Πασκάλ Στρούικ (είχε μπει αλλαγή στο 83΄) την κράτησε «ζωντανή». Τα «παγώνια» με το βαθμό βγήκαν εκτός ζώνης του υποβιβασμού, όπου πέρασε η Μπέρνλι, αλλά έχουν ματς περισσότερο και όλα μπορούν ν΄ ανατραπούν.

Ενα πέναλτι του Χάρι Κέιν, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε στην Τότεναμ τη νίκη με 1-0 επί της Μπέρνλι στο Λονδίνο και την κράτησε «ζωντανή» στη μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου. Οι «σπερς» με τη νίκη αυτή προσπέρασαν την Αρσεναλ και ανέβηκαν στην προνομιούχο τέταρτη θέση, την οποία θα κρατήσουν τουλάχιστον έως αύριο (16/5), όταν οι «κανονιέρηδες» δοκιμάζονται στο ΝΙούκαστλ. Από την πλευρά της, η Μπέρνλι παραμένει στο όριο της ζώνης του υποβιβασμού και θα δώσει μάχη ως τέλος για την παραμονή της.