Αθλητισμός|15.05.2022 19:33

Σήκωσε το πρωτάθλημα στο μπάσκετ γυναικών ο Ολυμπιακός με νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του γυναικείου μπάσκετ κατακτώντας τον έκτο τίτλο της ιστορίας του. Οι Ερυθρόλευκες πήραν ρεβάνς απ' τις Πράσινες για την περυσινή απώλεια του τίτλου, επικράτησαν 87-79 του Παναθηναϊκού στον 4ο τελικό των πλέι-οφ στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και έφτασαν τη σειρά στο 4-2 (προσμετρώνται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου), πανηγυρίζοντας τον τίτλο.

Η Βίτολα με 21 πόντους και η Νικολοπούλου με 19 ήταν οι κορυφαίες των νικητριών, ενώ για τις «πράσινες» η Λολίτα Λύμουρα, στο τελευταίο -όπως αποδείχθηκε- ματς της καριέρας της είχε 19 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις Λύμουρα και Νικολοπούλου να κάνουν... διαγωνισμό τριπόντων. Στην τρίτη περίοδο, όμως, η άνοδος της Βίτολα έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό με ένα σερί 8-0 να ξεφύγει 54-44. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους δύο (63-65) λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν ξανά με 75-65 και κράτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζγκεράλντ 22 (2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19 (4), Κωτούλα 6 (2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10 (2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10 (2), Αλεξανδρή 5 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21 (3), Φουράκη, Δίελα 8 (2), Βίτολα 21 (1), Χάμπλιν 4