Αθλητισμός|13.02.2019 17:58

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Κακός δαίμονας» ο Νταμίρ Ντζουμχούρ

Κώστας Ασημακόπουλος

Mετά το indoor της Σόφιας που έφτασε μέχρι τα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε πρόωρα και το Ρότερνταμ. Στον Α΄γύρο δεν τα κατάφερε απέναντι στον Νταμίρ Ντζουμχούρ και με ήττα 6-4, 1-6, 7-5 αποκλείστηκε.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 105 λεπτά  στο κεντρικό γήπεδο του Rotterdam Ahoy και ήταν η τρίτη από τον Ντζουμχούρ σε τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Μάλιστα ο 26χρονος Βόσνιος σημειώνει την πρώτη του νίκη εντός του 2019 και είχε πετύχει την αμέσως προηγούμενη νίκη του και πάλι ενάντια στον Στέφανο, τον Οκτώβριο του 2018, στο Masters του Παρισιού.

Η εμφάνιση του Στέφανου Τσιτσιπά είχε πολλά σκαμπανεβάσματα. Η καλύτερη του στιγμή ήταν το 2ο σετ όπου κυριάρχησε. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο 20χρονος Ελληνας τενίστας βρέθηκε πίσω με 4-1 γκέιμ αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 όμως ο Ντζουμχούρ κατάφερε να κάνει μπρέικ στο 5-5 και να πάρει τη νίκη χωρίς δοθεί απάντηση από τον Τσιτσιπά.