Αθλητισμός|18.08.2022 23:55

Ανεβαίνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς - Νίκησε τον Σβάρτσμαν και πέρασε στα προημιτελικά του Σινσινάτι

Σε ανοδική πορεία δείχνει να βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ξεπέρασε με 2-0 σετ το εμπόδιο του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στην οκτάδα του Σινσινάτι για τρίτη σερί χρονιά. Ο 24χρονος τενίστας, λύγισε τον 30χρονο Αργεντινό (Νο.16) με 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 38 λεπτά και θα διεκδικήσει την Παρασκευή (19/8) το εισιτήριο για τον ημιτελικό με έναν εκ των Σεμπ Κόρντα και Τζον Ίσνερ.

Όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, ο Τσιτσιπάς είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκε. Έδειξε εξαρχής τις διαθέσεις του παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 προτού τελειώσει το πρώτο σετ στο 6-3. Στο δεύτερο σετ κυριάρχησε ξανά φτάνοντας και πάλι στο 6-3 και τελειώνοντας το παιχνίδι.

Το καλό παιχνίδι του Τσιτσιπά μάλλον προκάλεσε νεύρα στον Σβάρτσμαν, ο οποίος διαμαρτυρόταν για coaching του Στέφανου, το οποίο επιτρέπεται μόνο όταν ο παίκτης είναι στην πλευρά του box του.