Αθλητισμός|20.08.2022 19:00

Bundesliga: Αδιανόητη ανατροπή της Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της Ντόρτμουντ από 2-0 στο 89' σε 2-3!

Μια επική ανατροπή πραγματοποίησε η Βέρντερ Βρέμης στην έδρα της Ντόρτμουντ, όπου μολονότι έχανε με 2-0 στο 89', επικράτησε με 2-3 σκοράροντας τρία γκολ σε έξι λεπτά!

Για την 3η αγωνιστική της Bundesliga οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Μπραντ και του Γκερέιρο, όμως η Βέρντερ στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, έκανε το ακατόρθωτο. Ο Μπιουκάναν μείωσε στο 89΄ σε 2-1, ο Σμιτ ισοφάρισε (2-2) στο 93' και ο Μπερκ έγραψε το απίστευτο 2-3 στο 95' υποχρεώνοντας την Ντόρτμουντ στην πρώτη φετινή ήττα της. Αντιθέτως, η Βέρντερ για δεύτερη σερί αγωνιστική έκανε μεγάλο come back μολονότι βρέθηκε να χάνει. Την προηγούμενη αγωνιστική έχανε 1-2 απ' τη Στουτγάρδη και ισοφάρισε στο 95' και πάλι με τον Μπερκ!

Την ίδια στιγμή η Λεβερκούζεν, η οποία πραγματοποιεί τραγικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, υπέστη συντριβή στην έδρα της απ' τη Χοφενχάιμ με 0-3 και παρέμεινε ουραγός χωρίς βαθμό μετά από τρία ματς. Παράλληλα, η Φράιμπουργκ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Στουτγάρδης χάρη σε γκολ του Γκρίφο. Για τους γηπεδούχους, ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοσφαρίσει στο 35'.

Τέλος, με γκολ του Λι στις καθυστερήσεις, η Μάιντς πέρασε νικηφόρα από το Άουγκσμπουγκ (2-1), ενώ Βόλφσμπουργκ και Σάλκε έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι.

Αποτέλεσματα

• Γκλάντμπαχ - Χέρτα Βερολίνου 1-0 (34΄πεν. Πλεά)
  • Ντόρτμουντ - Βέρντερ Βρέμης 2-3 (45΄+ Μπραντ, 77΄ Γκερέιρο - 89΄ Μπιουκάναν, 90+3΄ Σμιτ, 90+5΄ Μπερκ)
  • Λεβερκούζεν - Χοφενχάιμ 0-3 (9΄ Μπαουμγκάρτνερ, 35΄ Κράμαριτς, 78΄ Ρούτερ)
  • Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 0-0 Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 1-2 (35΄ Ντεμίροβιτς - 31΄ Ονισίουο, 90+3΄ Λι)
  • Στουτγκάρδη - Φράιμπουργκ 0-1 (11΄ Γκρίφο)