Αθλητισμός|05.09.2022 19:56

Έβγαλε με νίκη την... αγγαρεία με Μεγάλη Βρετανία και συνεχίζει ακάθεκτη η Εθνική στο Eurobasket - Ρεπό ο Αντετοκούνμπο

Η Ελλάδα έβγαλε με επιτυχία την αγγαρεία απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, πέτυχε το «τρία στα τρία» με 93-77 κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρωτιά στον όμιλο του Μιλάνου προτού πάει στα νοκ άουτ του του Eurobasket στο Βερολίνο. Ο Δημήτρης Ιτούδης έδωσε... ρεπό στον Γιάννη Αντετοκούνμπο μετά από τα δύο παιχνίδια υψηλής έντασης με την Κροατία και την Ιταλία καθώς δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρηθεί απέναντι στον πιο αδύναμο αντίπαλο του ομίλου. Ωστόσο, οι υπόλοιποι διεθνείς έκαναν τη δουλειά αποτελεσματικά.

Πέραν της νίκης και της ξεκούρασης αρκετών παικτών (Καλάθης, Ντόρσεϊ, Θανάσης Αντετοκούνμπο), μεγάλο κέρδος αποτέλεσε η επιστροφή του Παπαγιάννη που πήρε σημαντικό χρόνο συμμετοχής (πέτυχε 17 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ) ενόψει της συνέχειας αλλά και υπόλοιπων παιδιών που είχαν μικρότερη παρουσία στα πρώτα δύο ματς όπως ο Λούντζης που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 10 πόντους και 5 ασίστ. Κορυφαίος όλων πάντως υπήρξε ο Σλούκας, ο οποίος έκανε σπουδαίο ματς με 21 πόντους και 5 ασίστ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Παπανικολάου με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το επόμενο ματς της Εθνικής είναι απέναντι στην Ουκρανία και θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (6/9, 18.00).

Η εξέλιξη του ματς

Η ελληνική ομάδα μπήκε χαλαρά στο παρκέ δίνοντας την ευκαιρία στη Μεγάλη Βρετανία να πάρει... θάρρος φτάνοντας στο 15-8. Αυτό ήταν αρκετό για να αφυπνίσει την Εθνική μας που με ένα σερί 16-0, άφησε πίσω του Βρετανούς. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 17-24.

Δεν έλειψαν όμως τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της Ελλάδας με αποτέλεσμα οι Βρετανοί να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής καθώς το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 43-46 υπέρ της Γαλανόλευκης. Σ' αυτό το διάστημα μόνο ο Σλούκας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων με 13 πόντους, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Λούντζη.

Η χαλαρότητα της Εθνικής συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κάτι που έφερε τη Μ. Βρετανία στον πόντο (50-51). Δεν άργησε όμως να πατήσει γκάζι η Ελλάδα, που έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (60-71) με τρομερό γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη σε νεκρό χρόνο.

Παραμένοντας σε ρυθμό ρελαντί αλλά με πιο αποτελεσματική άμυνα και καλύτερη επιθετική συμπεριφορά, η Ελλάδα κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο τελειώνοντας την αναμέτρηση στο +16 (93-77).

Μεγάλη Βρετανία: (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Χέσον 13 (4/14 σουτ), Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολασένι 8 (11 ριμπάουντ), Σόκο 12 (3/5 δίποντα, 6/9 βολές), Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γούιλαν 2

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 17 (8/11 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 27:24), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (3/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)