Αθλητισμός|11.09.2022 17:18

La Liga: Ανατροπή, τεσσάρα και κορυφή για την ανίκητη Ρεάλ Μαδρίτης

Η ανανεωμένη Μπαρτσελόνα, που έχει τέσσερις σερί νίκες, πιέζει τη Ρεάλ Μαδρίτης αλλά οι Μερένχες επί του παρόντος δεν... ιδρώνουν. Μολονότι η Μαγιόρκα προηγήθηκε στο Μπερναμπέου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βρήκε και πάλι τον τρόπο για να φύγει απ' το γήπεδο με το τρίποντο. Επικράτησε 4-1 και παρέμεινε στην κορυφή της La Liga  (στο +2 απ' την Μπάρτσα) έχοντας πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Μαγιόρκα προηγήθηκε στο σκορ στο 35' με γκολ του Μουρίκι, αλλά η Ρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια σκοράροντας σε ιδανικό σημείο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλβέρδε ισοφάρισε (1-1) και έκανε πιο εύκολη τη δουλειά για τους Μερένχες στο β' ημίχρονο. Ο υπερφορμαρισμένος Βινίσιους χτύπησε στο 73' για το 2-1, ο Ροντρίγκο στο 89' πέτυχε το 3-1 και ο Ρούντιγκερ στο 93' διαμόρφωσε το τελικό 4-1.