Αθλητισμός|01.10.2022 16:24

Τρομερή Άρσεναλ, διέλυσε την Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League

Η πορεία πρωταθλητισμού της Άρσεναλ συνεχίζεται. Η εντυπωσιακή ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κυριάρχησε στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου της Τότεναμ με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League έχοντας απολογισμό επτά νίκες και μια ήττα έπειτα από οχτώ αγωνιστικές.

Η Άρσεναλ άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο 20' με καταπληκτικό μακρινό σουτ του Παρτέι. Άμεσα όμως η Τότεναμ ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν στο 31'. Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου αλλά στο ξεκίνημα του β' 45λεπτου οι Κανονιέρηδες άρχισαν τις... κανονιές. Στο 49' ο Ζεσούς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιορίς και πλάσαρε σε άδειο τέρμα για το 2-1, ενώ στο 67' ο Τσάκα με ωραίο σουτ έπειτα από θαυμάσια συνεργασία διαμόρφωσε το 3-1.

Πλέον η ανατροπή ήταν ανέφικτη για την Τότεναμ που απ' το 62' έπαιζε και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Έμερσον στο 62'.