Αθλητισμός|07.10.2022 00:13

Euroleague: Πρέμιερα με νίκες για Φενέρ, Μακάμπι, Αρμάνι και Μπασκόνια

Οι έδρες δεν είχαν την τιμητική τους στην πρεμιέρα της Euroleague καθώς πέραν της ήττας του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ απ' τη Ρεάλ Μαδρίτης, μακριά απ' το σπίτι τους επικράτησαν η Αρμάνι Μιλάνο στο «Αστρομπάλ» της Βιλερμπάν, η Μπασκόνια στη Βαλένθια και η Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη στο Μόναχο της Μπάγερν. Μόνο η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε το αβαντάζ της έδρας απέναντι στη Ζαλγκίρις.

Μπάγερν - Φενέρ 62-74

Η τουρκική ομάδα με τον κόουτς Ιτούδη στον πάγκο, πέρασε άνετα από την έδρα της Μπάγερν με 74-62 δείχνοντας με το... καλημέρα τις διαθέσεις της. Η Φενέρ ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση από τη δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας σε περίπατο το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στους διακριθέντες ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τόνιε Τζεκίρι ηγήθηκε της επίθεσης με 15 πόντους. Από την Μπάγερν, ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση...

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 12 (2), Γουόλτεν 6 (2), Γουίνστον 6 (2/9 σουτ), Χάντερ 18 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάραμαζ 2, Λούτσιτς 2 (0/5 δίποντα), Όμπστ 10 (2/7 τρίποντα), Τσίπσερ, Βίμπεργκ, Ρούμπιτ 2, Σίσκο, Γκιλέσπι 4 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλι 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 6 (1), Έντουαρντς 4 (1/10 σουτ), Άκπιναρ, Χέιζ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πιερ 10 (2), Τζεκίρι 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 6, Μπούκερ 2, Καλάθης 12 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Βαλένθια - Μπασκόνια 71-81

Η Μπασκόνια αναδείχθηκε νικήτρια στον ισπανικό «εμφύλιο», απογοητεύοντας τη Βαλένθια στην έδρα της με το τελικό 81-71. Η άμυνα στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο, η οποία κράτησε τις «νυχτερίδες» στους 12 και 15 πόντους, αντίστοιχα, έκανε εύκολη τη ζωή των Βάσκων. Με κορυφαίο στην επίθεση, μάλιστα, τον Μάικ Κότσαρ (21π., 9ρ.), η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια ανέτρεψε στη δεύτερη περίοδο το εις βάρος της 21-19 της πρώτης και δεν κοίταξε πίσω... Από τη Βαλένθια ο Ριβέρο τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 10 (1), Κλαβέρ 3 (1), Πουέρτο 5 (1), Πρέπελιτς 12 (1/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Βεμπ 3 (1), Λόπεθ-Αρόστεγκι, Τζόουνς 5, Βαν Ρόσομ 5 (1), Ράντεμπο 10 (2), Ντούμπλιεβιτς, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 14 (4/7 δίποντα)

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σεντεκέρσκις 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 5 (1), Ντίεζ, Τόμπσον 8 (4/7 δίποντα, 11 ασίστ), Κότσαρ 21 (10/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κοστέλο 3, Γκιεντράιτις 19 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χομς 8 (2), Κούρουκς

Βιλερμπάν - Αρμάνι Μιλάνο 62-69

Στο «Αστρομπάλ», ένα αμυντικό ρεσιτάλ της Αρμάνι Μιλάνο στο τέταρτο δεκάλεπτο (κράτησε τους γηπεδούχους στους 8 πόντους), ήταν αρκετό για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν με 69-62. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο του στον αγώνα, «σφράγισε» το «διπλό» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 11 (2), Πολάιτ, Νουα 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντιό, Ντε Κολό 18 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ 11 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12 (1), Ομπασοχαν 2, Πονς 2

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 4, Τόμας, Πάνγκος 3 (1), Τόνουτ 8 (3/3 δίποντα), Μπάρον 18 (4/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέλι 16 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρίτσι, Χολ 4, Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν 8 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Μακάμπι - Ζαλγκίρις 84-83

Στη μοναδική αναμέτρηση της πρεμιέρας που οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους, η Μακάμπι νίκησε στο... νήμα (84-83) τη Ζάλγκιρις, αρχίζοντας θετικά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Κομβική η ευστοχία του Άλεξ Πόιθρες από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο 39΄, χαρίζοντας στους Ισραηλινούς το προβάδισμα με 84-83, που ήταν και τελικό σκορ, καθώς ο Τόμας Ντίμσα αστόχησε στην επίθεση των Λιθουανών στα 50΄΄ για τη λήξη, με τους γηπεδούχους επίσης να μη βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 16 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις πάλεψε με 17 πόντους ο Κίναν Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 67-61, 84-83

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Μπάλντουιν 15 (3), Μάρτιν 3, Μένκο 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 8 (2), Χόλινς 2, Πόιθρες 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα), Κόλσον 16 (6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Ζαλγκιρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 17 (1), Λεκαβίτσιους 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Σμιτς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντίμσα 13 (3), Κάβανο 2, Μπουτκεβίτσιους 5, Ουλάνοβας 3

Αρμάνι ΜιλάνοΖαλγκίριςEuroleagueΜακάμπι Τελ ΑβίβΦενέρμπαχτσεΜπασκόνιαΔημήτρης ΙτούδηςΜπάγερν ΜονάχουΒιλερμπάνΒαλένθια