Αθλητισμός|08.10.2022 20:57

Serie A: Μεγάλη νίκη της Μίλαν στο ντέρμπι με Γιουβέντους

Η Μίλαν κυριάρχησε στο ντέρμπι της Serie A της Γιουβέντους και πάτησε στην κορυφή. Οι Ροσονέρι επικράτησαν 2-0 στο Σαν Σίρο και ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με Νάπολι και Αταλάντα που όμως έχουν από ένα ματς λιγότερο. Παράλληλα, όμως άφησαν τη Γιούβε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας και στο -7 απ' την πρώτη θέση.

H Mίλαν άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου με τον Τομόρι, ο οποίος σκόραρε από κοντά μετά από σουτ του Ζιρού. Στο 54' η Μίλαν πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ντίας βάζοντας δύσκολα στη Γιουβέντους που δεν επανήλθε ποτέ.

Με υπογραφή Ντζέκο η Ιντερ

Ο Έντιν Ντζέκο οδήγησε την Ιντερ σε μια σημαντική νίκη στην έδρα της Σασουόλο με 2-1. Ο Βόσνιος φορ άνοιξε το σκορ στο 44', οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φρατέζι (60'), αλλά στο 75ο λεπτό ο Βόσνιος νίκησε ξανά την αντίπαλη άμυνα και έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα.