Αθλητισμός|10.10.2022 00:16

Με δόση τύχης και Πέδρι η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Θέλτα και ισοβαθμεί με τη Ρεάλ στην κορυφή μια εβδομάδα πριν από το clasico

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε, αγχώθηκε αλλά πήρε το τρίποντο απέναντι στη Θέλτα. Αν κι η ομάδα του Τσάβι στάθηκε πολύ τυχερή στο φινάλε της αναμέτρησης, οπότε οι φιλοξενούμενοι έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, η επικράτηση με 1-0 και η έβδομη σερί νίκη στο πρωτάθλημα την έφερε και πάλι ισόβαθμη στην κορυφή της βαθμολογίας με την «αιώνια» αντίπαλο Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία μάλιστα θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 16/10, 17.15).

Η νίκη των Μπλαουγκράνα προήλθε από το γκολ του Πέδρι στο ξεκίνημα του αγώνα. Στη συνέχεια όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε, δίνοντας στη Θέλτα το δικαίωμα για να πιστέψει στην... γκέλα. Η ομάδα του Βίγο πίεσε, ιδίως μετά το 70΄, κι έχασε τρεις τεράστιες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Άσπας και Νούνιες και αποκορύφωμα το δοκάρι του Πασιένσια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.