Αθλητισμός|14.10.2022 00:19

Conference League: Ασταμάτητες Γουέστ Χαμ και Βιγιαρεάλ

Γεμάτη γκολ και ανατροπές σε σκορ και βαθμολογίες ήταν η 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. Ξεχώρισε η νίκη της Γουέστ Χαμ που επικράτησε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 2-1 επί της Άντερλεχτ και μαζί με τη Βιγιαρεάλ που νίκησε 0-1 την Αούστρια Βιέννης είναι οι μοναδικές ομάδες στη διοργάνωση που συνεχίζουν με το απόλυτο νικών «4 στα 4».

Τα Κίτρινα υποβρύχια μάλιστα, έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της (3ο) και πρόκρισή της στη φάση των 16, καθώς η δεύτερη Λεχ Πόζναν δεν νίκησε την Χάποελ (1-1) και πλέον δεν μπορεί να την προσπεράσει στη βαθμολογία.

Πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0 (κι ανέβηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω απ' την Γουέστ Χαμ), η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις (2-1 με ανατροπή), η Ντνίπρο στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (2-1 με το νικητήριο γκολ από τον Ντόβμπικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων) και η Σίβασπορ στο Κόσοβο επί της Μπαλκάνι (2-1 με ανατροπή), με τον Δημήτρη Γούτα παρόντα σε όλο το 90λεπτο.

Προηγουμένως, το «2 στα2» της Παρτίζαν επι της Κολονίας (που την έφερε στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου), η εμφατική νίκη της Τζουργκάρντεν επί της Γάνδης (4-2), η επικράτηση της Κλουζ επί της Σλάβια Πράγας (1-0) και η μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού που έσπασε το απόλυτο της Αλκμάαρ, σημάδεψαν το πρώτο... πιάτο της 4ης αγωνιστικής.

Στο Βελιγράδι, η Παρτίζαν χτύπησε σε καίρια σημεία την Κολονία με τα γκολ των Ντιαμπατέ και Γκόμες, ισχυροποίησε τη θέση της στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον έγινε το φαβορί στον 4ο όμιλο για την πρόκριση. Η Τζουργκάρντεν συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία της στον 6ο όμιλο, επικράτησε της Γάνδης με 4-2 και πλέον πλησιάζει ακόμη περισσότερο στην πρωτιά.

Η Κλουζ, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, νίκησε με 2-0 στην έδρα της τη Σλάβια Πράγας χάρις στα τέρματα των Ντέατς και Καμόρα και την προσπέρασε στη βαθμολογία, ενώ ο Απόλλων Λεμεσού ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη του με 1-0 επί της Αλκμάαρ στο Τσίρειο. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν ξανά εκτός λόγω τραυματισμού για τον ολλανδικό σύλλογο, ενώ ο Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Η Βιγιαρεάλ νίκησε ξανά την Αούστρια, αυτή τη φορά στη Βιέννη με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Τζάκσον τρία λεπτά πριν το φινάλε, ενώ με ευρείες νίκες συνέχισαν την πορεία τους η Φιορεντίνα (5-1 τη Χαρτς) και η Μπασακσεχίρ (3-0 την RFS) και η πρωτιά στον 1ο όμιλο θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Εντυπωσιακό ήταν το ματς στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε στο 53ο λεπτό, με τη Βασιλεία να κυνηγάει το ματς ως το φινάλε και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) χάρις στο γκολ του Ζεκίρι, παραμένοντας στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Αποτελέσματα - Σκόρερ

1ος όμιλος

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Χαρτς (Σκωτία) 5-1 (6΄ Γιόβιτς, 22΄ Μπιράγκι, 32΄, 78΄ πέν. Νίκο Γκονζάλες, 38΄ Μπαράκ - 47΄ Χάμφρις)

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-RFS (Λετονία) 3-0 (11΄ Τουρούκ, 45΄, 72΄ Οκάκα)

2ος όμιλος

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 2-1 (14΄ Μπενραχμά, 30΄ Μπόουεν - 88΄ πέν. Εσπόζιτο)

Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)-Σίλκεμποργκ (Δανία) 0-5 (12΄ Κουσκ, 16΄ Κλίνγκε, 63΄ Τένγκστεντ, 68΄, 70΄ Γιόργκενσεν)

3ος όμιλος

Αούστρια Β. (Αυστρία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 0-1 (87΄ Τζάκσον)

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-1 (9΄ πέν. Χέμεντ - 44΄ Σίμτζακ)

4ος όμιλος

Παρτίζαν (Σερβία)-Κολονία (Γερμανία) 2-0 (15΄ Ντιαμπατέ, 52΄ Γκόμες)

Νις (Γαλλία)-Σλοβάτσκο (Τσεχία) 1-2 (14΄ Ντιόπ - 75΄ Τόμιτς, 87΄ Ρέινμπερκ)

5ος όμιλος

Απόλλων Λεμ. (Κύπρος)-Άλκμααρ (Ολλανδία) 1-0 (32΄ Ρομπέρζ)

Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Ντνίπρο (Ουκρανία) 1-2 (30΄ Ραστόντερ - 26΄ Χαμάτσε, 90΄+1 Ντόβμπικ)

6ος όμιλος

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-2 (21΄ Χόλμπεργκ, 42΄, 46΄ Βικχάιμ, 45΄+5΄ Μπάντα - 61΄ Ντεπουάτρ, 73΄ Κάιπερς)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 0-2 (33΄ Φοφανά, 69΄ Έρικσεν)

7ος όμιλος

Κλουζ (Ρουμανία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 2-0 (11΄ πέν. Ντέατς, 85΄ Καμόρα)

Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Σίβασπορ (Τουρκία) 1-2 (37΄ Τάτσι - 72΄ Αρσλάν, 81΄ Ανγκιέλσκι)

8ος όμιλος

Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)-Βασιλεία (Ελβετία) 3-3 (45΄+2΄ πέν. Βάις, 49΄ Κούτσκα, 53΄ Κάβριτς - 29΄ πέν. Μάλες, 65΄ Ντιούφ, 72΄ Ζεκίρι)

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Πιούνικ (Αρμενία) 2-1 (23΄ Ουρέγκα, 42΄ Ολιβέιρα - 78΄ πέν. Ορμπιλίζ)