Αθλητισμός|22.10.2022 23:00

Premier League: Ο Κασεμίρο σκόραρε για πρώτη φορά και κράτησε όρθια τη Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι με την Τσέλσι

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε το το μεγάλο ντέρμπι της Τσέλσι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-1) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Με το πέναλτι του Ζορζίνιο στο 87ο λεπτό η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κασεμίρο με κεφαλιά σκόραρε για πρώτη φορά με τη Γιουνάιτεντ και χάρισε το βαθμό στους Κόκκινους Διαβόλους. Το ματς ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στο τέλος με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Τα τέσσερα προηγούμενα ραντεβού των Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα δεν είχαν βγάλει νικητή και το ίδιο συνέβη και την πέμπτη φορά! Μάλιστα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διεύρυνε σε δέκα παιχνίδια το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα κόντρα στην Τσέλσι (3 νίκες - 7 ισοπαλίες). Οι Μπλε να αγνοούν τη νίκη στην Premier League απέναντι στη Γιουνάιτεντ από τον Νοέμβριο του 2017! Η τέταρτη Τσέλσι παρέμεινε στο +1 απ' την πέμπτη Γιουνάιτεντ.