Αθλητισμός|11.11.2022 00:00

Λιγκ Καπ Αγγλίας: Μεγάλη πρόκριση της Γιουνάιτεντ επί της Άστον Βίλα με ανατροπή

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε η 16η και τελευταία ομάδα που πέρασε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι Κόκκινοι Διάβολοι επικράτησαν 4-2 της Άστον Βίλα με ανατροπή και πανηγύρισαν μια σπουδαία πρόκριση στο Ολντ Τράφορντ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ τα χρειάστηκε πάντως απέναντι στους Χωριάτες καθώς βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά τελικά επικράτησε με 4-2 παίρνοντας το εισιτήριο για τους 16. Με πολλές αλλαγές και τον Κριστιάνο Ρονάλντο εκτός αποστολής το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ (48') για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, ο Μαρσιάλ ισοφάρισε σε 1-1 (49') και έβαλε ξανά στον αγώνα τους γηπεδούχους. Στο 61' ο Νταλότ με αυτογκόλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Βίλα, που όμως στη συνέχεια λύγισε απέναντι στη μεγάλη πίεση της Γιουνάιτεντ

Η είσοδος στο ματς των Γκαρνάτσο, Έρικσεν και Ελάνγκα, άλλαξαν την ταχύτητα της Γιουνάιτεντ που έκανε την ολική ανατροπή. Στο 67' ο Μάρκους Ράσφορντ ισοφάρισε, στο 78' ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 3-2 από ασίστ του Γκαρνάτσο και στο 91' ο Μακτόμινεϊ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και πάλι από εξαιρετική πάσα του Γκαρνάτσο.