Αθλητισμός|05.12.2022 19:51

Μουντιάλ 2022: Η Κροατία πέρασε στα προημιτελικά με ήρωα τον τρομερό Λιβάκοβιτς - Απέκρουσε τρία πέναλτι!

Η έμπειρη Κροατία αποδείχθηκε ψυχάρα για άλλη μια φορά σε νοκ άουτ ματς. Οι φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018, ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι (3-1) στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση), ξεπέρασαν το εμπόδιο της Ιαπωνίας και έφυγαν για τα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022, όπου περιμένουν τον νικητή του αγώνα της Βραζιλίας με τη Νότια Κορέα.

Οι απίθανοι Κροάτες που παρέταξαν στον αγωνιστικό χώρο τη γηραιότερη ενδεκάδα που έχει εμφανιστεί ποτέ σε νοκ άουτ αγώνα Μουντιάλ μετά το 2006 (τότε ήταν η Γαλλία του Ζιντάν), απέδειξαν ότι την κρίσιμη στιγμή δεν λυγίζουν. Κι αυτό διότι απ' τα οχτώ τελευταία νοκ άουτ ματς που έλαβαν μέρος σε Μουντιάλ ή Euro, στα επτά έπαιξαν παράταση (το όγδοο είναι ο τελικός που έχασαν απ' τη Γαλλία το 2018) παίρνοντας την πρόκριση στα έξι εξ αυτών!

Η Κροατία είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ της Ντόμινικ Λιβάκοβιτς, ο οποίος, όπως έκανε ο προκάτοχός του στο Μουντιάλ της Ρωσίας Ντάνιελ Σούμπασιτς, απέκρουσε τρία πέναλτι των Ιαπώνων και έστειλε σχεδόν μόνος του την Κροατία στα προημιτελικά. Με τον Μόντριτς, τον Κόβασιτς και τον Πέρισιτς να έχουν αντικατασταθεί στην παράταση, οι Βλάσιτς, Μπρόζοβιτς και Πάσαλιτς ευστόχησαν διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Είναι η τρίτη φορά που οι Κροάτες περνούν σε νοκ άουτ φάση Μουντιάλ: το 1998 έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά, το 2018 μέχρι τον τελικό και τώρα βρίσκονται ήδη στην οχτάδα...

Αντιθέτως, η Ιαπωνία που προκρίθηκε στη νοκ άουτ φάση για δεύτερο σερί Μουντιάλ και συνολικά για τέταρτη στην ιστορία της δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει για πρώτη φορά στα προημιτελικά. Έχασε μια ιστορική ευκαιρία...

Αιφνιδίασαν οι Ιάπωνες

Η Κροατία έδειξε εξαρχής ότι ήθελε να πάρει τα ηνία στο ματς. Και το έκανε ελέγχοντας απόλυτα την αναμέτρηση απ' το ξεκίνημα. Είχε την κατοχή της μπάλας, χτίζοντας πάσα-πάσα και με υπομονή τις επιθέσεις της σε μια διαρκή πολιορκία της ιαπωνικής άμυνας. Παράλληλα είχε και την καλύτερη φάση του α' ημιχρόνου στο 8' με τον Πέρισιτς, ο οποίος πίεσε και έκλειψε μπάλα απ' τον Τομιγιάσου, σούταρε αλλά ο Γκόντα απέκρουσε.

Γκολ όμως δεν βρήκαν οι Κροάτες στο α' ημίχρονο καθώς οι Ιάπωνες μολονότι δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν την μπάλα, έφεραν το ματς σε ένα χαμηλό τέμπο, ευνοϊκό προς εκείνους. Κι αφού είχαν την πρώτη απειλητική στιγμή τους στο 41' με τον Καμάντα, στο 43' πέτυχαν πάγωσαν τους Κροάτες. Ο Ντόαν σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μαέντα, ο οποίος απ' το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε ανοίγοντας το σκορ για την Ιαπωνία (1-0).

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου η Κροατία έδειξε αποφασιστικότητα και διάθεση για να ισοφαρίσει, πράγμα που κατάφερε στο 55' με τον Πέρισιτς. Ο Λόβρεν σέντραρε από δεξιά και ο Πέρισιτς με τρομερή κεφαλιά απ' το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκόντα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 57' ο Έντο απείλησε με μακρινό σουτ που απομάκρυνε ο Λιβάκοβιτς, ενώ στο 62' ο Γκόντα απογειώθηκε και απέκρουσε καταπληκτικά έναν κεραυνό του Μόντριτς έξω απ' την περιοχή.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι δυο ομάδες έπαψαν να παίρνουν ρίσκα οδηγώντας ουσιαστικά το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η πρώτη απειλή ήρθε απ' το δυνατό μακρινό σουτ του Μιτόμα στο 105' το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Λιβάκοβιτς και η τελευταία από ακόμα ένα μακρινό σουτ του Μάγερ στο 121' που κατέληξε άουτ.

Και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι εκεί όπου η Κροατία ήταν και πάλι πιο ψύχραιμη, έκανε τη δουλειά και πέρασε στα προημιτελικά του Μουντιάλ για δεύτερη σερί φορά.

Πάσαλιτς - γκολ (3-1)

Ιαπωνία: Γκόντα, Τομιγιάσου, Γιοσίντα, Τανιγκούτσι, Ίτο, Έντο, Μορίτα (106' Τανάκα), Ναγκατόμο (64' Μιτόμα), Ντόαν (87' Μιναμίνο), Μαέντα (64' Ασάνο), Καμάντα (75' Σάκαι).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Μπάρισιτς, Μόντριτς (99' Μάγερ), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (99' Βλάσιτς), Κράμαριτς (68' Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (62' Μπούντιμιρ, 106' Λιβάγια), Πέρισιτς (106' Ορσιτς).

Φάση των 16

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

• Ιαπωνία – Κροατία (53) 1-3 πέν, 1-1 κ.α., παρ. (43' Μαέντα - 55' Πέρισιτς)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

• 17:00 Νικητής αγώνα 55- Νικητής αγώνα 56 (60)

• Βαλένσια (Ισημερινός) 3
ΚατάρΠαγκόσμιο κύπελλοΠαγκόσμιο Κύπελλο 2022Μουντιάλ 2022Εθνική ΚροατίαςΙαπωνίαΠαγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρουΜουντιάλ