Αθλητισμός|05.12.2022 21:19

Νικητής ο Ολυμπιακός σε ντέρμπι απ' τα παλιά με τον Παναθηναϊκό και προβάδισμα πρωτιάς στην Basket League

Σε ένα ωραίο ντέρμπι απ' τα παλιά, με σασπένς, μπασκετικό «ξύλο», δυνατές άμυνες και αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 68-66 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και ουσιαστικά φαίνεται να κλειδώνει την πρωτιά στη regular season της Basket League που θα το δώσει το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τους τελικούς.

Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 8-0, το Τριφύλλι που έχει ματς λιγότερο έπεσε στο 5-2 και το προβάδισμα δύσκολα θα χαθεί για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Πάντως οι Πράσινοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία καθώς φωνάζουν για φάουλ στον Μπέικον σε δύο φάσεις στο φινάλε.

Ήταν η ένατη σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού σε Ελλάδα και Ευρώπη καθώς οι Πράσινοι για τελευταία φορά κατάφεραν να νικήσουν στις 22 Νοεμβρίου 2021 για την Basket League στο ΣΕΦ.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς στην πρώτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των Πρασίνων και με τον Φαλ να κυριαρχεί στη ρακέτα σκοράροντας 8 πόντους αλλά και τους Κάναν και Βεζένκοφ που πέτυχαν από άλλους 8, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (24-14).

Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε αισθητά τα λάθη του και με ένα εντυπωσιακό 9-0 έφερε το ματς στον πόντο (24-23). Ήταν η ώρα του Παπαγιάννη να κάνει παιχνίδι στη ρακέτα. Οι Πράσινοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 13' (26-27) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο το οποίο τελείωσε 35-38 με το Τριφύλλι να κάνει ένα επί μέρους 11-24 στην περίοδο!

Συνεχίζοντας το ίδιο μοτίβο, η τρίτη περίοδος ανήκε στον Ολυμπιακό που άρχισε με ένα σερί 8-0 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ. Όμως οι Πράσινοι παρέμειναν κοντά στο σκορ κλείνοντας την περίοδο τελικά στον πόντο 45-44 υπέρ των γηπεδούχων.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος παίχτηκε στην κόψη του ξυραφιού. O Oλυμπιακός με ένα σερί 6-0 βρέθηκε στο 55-50 αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και πάλι στον πόντο (55-54). Οι ομάδες έμειναν κοντά αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα στα 2'45'' έφερε τους Πειραιώτες στο 60-56. Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού ανάγκασε σε λανθασμένη επίθεση του Παναθηναϊκού 97'' από το τέλος, ενώ ένα καλάθι του Φαλ έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (62-57).

Ο Μπέικον σκόραρε για το 62-59 αλλά ο Φαλ με καλάθι και φάουλ και μια εύστοχη βολή έστειλε τη διαφορά στους έξι  (65-59). Ο Μπέικον μείωσε στους τέσσερις (65-61) και αμέσως μετά ο Λι με εξαιρετική άμυνα και κλέψιμο, μείωσε στο καλάθι (65-63) με τον Ολυμπιακό να έχει 20'' στη διάθεσή του. Οι Πράσινοι έκαναν φάουλ στα 13.7 αλλά ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε δύο βολές (67-63).

Ο Μπέικον στα 4.3 πέτυχε τρομερό τρίποντο για το 67-66 και στα 4.1 οι Πράσινοι έκαναν φάουλ στέλνοντας στις βολές. Ο Πίτερς έχασε τη μία από τις δύο για το 68-66 αλλά οι Πράσινοι αστόχησαν με τον Μπέικον στο τελευταίο σουτ με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να πανηγυρίσουν μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.